60 هزار شهروند قزوینی کارت اهدای عضو دارند

60 هزار شهروند قزوینی کارت اهدای عضو دارند

اکسیبو/قزوین مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان شعبه قزوین گفت: استقبال قزوینی ها نسبت به عضویت در انجمن اهدای عضو و دریافت کارت بسیار زیاد است به طوری که 60 هزار نفر از شهروندان قزوینی کارت اهدای عضو دارند.

سعید مظفری در نشست خبری انجمن اهدای عضو که روز یکشنبه 30 اردیبهشت در سالن جلسات معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: در کشور ما پس از فتوای حضرت امام خمینی (ره) در سال 1368 و پس از آن فتوای رهبر معظم انقلاب در سال 1370 و در ادامه سایر مراجع و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در سال 1379 موضوع پیوند اعضا از فرد مرگ مغزی به صورت رسمی آغاز شد.

وی در ادامه بیان کرد: اولین انجمن اهدای عضو ایرانیان در سال 1391 راه اندازی شد و انجمن اهدای عضو شعبه قزوین، در راستای پیشبرد سیاست های انجمن اهدای عضو ایرانیان در سال 1398 تاسیس شد. کمک به بیماران در انتظار عضو و اشاعه فرهنگ اهدای عضو از مهمترین وظایف این انجمن است و در مسیر فرهنگ سازی و اشاعه فرهنگ اهدای عضو برخی دستگاه ها ازجمله استانداری، شهرداری های استان و آموزش و پرورش پای کار هستند.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو قزوین با بیان اینکه شایع ترین دلیل مرگ مغزی در بین شهروندان قزوینی، تصادف جاده ای است، گفت: استفاده از اعضای فرد مرگ مغزی بهترین، سالم ترین و ارزان ترین روش پیوند است؛ بنابراین از تمام شهروندان تقاضا داریم در صورت مواجهه با مرگ مغزی یکی از اطرافیان خود نسبت به اهدای عضو او و جان بخشی به فرد دیگر، رضایت داشته باشند.

وی با بیان اینکه تشخیص مرگ مغزی در ایران توسط چهار پزشک متخصص صورت می گیرد، گفت: هر فرد مرگ مغزی جان 8 بیمار را نجات می دهد، بیشترین آمار افراد مبتلا به مرگ مغزی در بین جوانان 20 تا 40 سال است و متاسفانه به دلیل تصادفات جاده ای که پیشتر نیز به آن اشاره کردم میزان مرگ مغزی در کشور بسیار بالا است.

مظفری گفت: در سال 7 تا 8 هزار مرگ مغزی صورت می گیرد که یک سوم مرگ مغزی ها منجر به اهدای عضو می شود؛ ایران در پیوند کبد رتبه اول را دارد. فرهنگ سازی اهدای عضو در دهه اخیر بیش از پیش شده اما همچنان با برخی چالش ها در این مسیر روبه رو هستیم و مطالبه ما این است که زیرساخت اهدای عضو توسط دانشگاه علوم پزشکی قزوین مهیا شود؛ چراکه سال هاست دانشگاه علوم پزشکی قزوین در حال زیرساخت سازی برای انجام پیوند کلیه است.

به گزارش اکسیبو، وی بیان کرد: عدم باور مرگ مغزی به عنوان مرگ اصلی و عدم آگاهی خانواده ها در بحث اهدا و عدم درک تفاوت کما و مرگ مغزی، ترس از سرزنش اطرافیان و عدم آگاهی شهروندان از قرار گرفتن در لیست انتظار عضو برخی از چالش های پیش رو در بحث اهدای عضو است.

مدیر عامل انجمن اهدای عضو خاطرنشان کرد: دریافت کارت اهدای عضو توسط هر فرد یکی از دغدغه های انجمن اهدای عضو است چراکه میزان رضایت بخشی خانواده هایی که فرزندانشان دارای کارت اهدای عضو هستند 95 درصد مثبت است. امکان صدور کارت آنلاین برای استان قزوین مهیا شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته همایشی در راستای تجلیل از اهدا کنندگان عضو برگزار شد و از خانواده هایی که به اهدای عضو عزیزانشان رضایت داده بودند، تقدیر و تشکر شد و در پیش بینی برنامه های سال جاری، مقرر شده که این برنامه در سطح شهر برگزار شود. در راستای فرهنگ سازی نیز در فضای شهری اهتمام ویژه ای داریم. شعار «ایران دیار نفس»، اهدای عضو، اهدای زندگی در سراسر کشور در حال اشاعه این فرهنگ است.

مظفری با اشاره به اینکه بالغ بر 25 هزار نفر در کشور در انتظار پیوند اعضا هستند، خاطرنشان کرد: استقبال قزوینی ها نسبت به عضویت در انجمن اهدای عضو و دریافت کارت بسیار بالاست به طوری که 60 هزار نفر از شهروندان قزوینی کارت اهدای عضو دارند. شاخص اهدای عضو ایران نسبت به 20 سال گذشته 70 برابر شده است و ایران رتبه یک اهدای عضو در آسیا دارد.

 مدیر عامل انجمن اهدای عضو در استان قزوین در خصوص راه های دریافت کارت اهدای عضو اظهار کرد: افراد می توانند به سایت انجمن اهدای عضو ایرانیان به آدرس  و یا به شماره 3432 کدملی خود را ارسال کنند تا فرآیند دریافت کارت اهدای عضو برای آن ها انجام شود.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "60 هزار شهروند قزوینی کارت اهدای عضو دارند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "60 هزار شهروند قزوینی کارت اهدای عضو دارند"، کلیک کنید.