13 میلیون تومان سرانه حفاظت و مرمت هر بنای تاریخی!

معاون میراث فرهنگی گفت: سرانه حفاظت و مرمت برای هر بنای تاریخی حدود 130 میلیون ریال، معادل 13 میلیون تومان و سرانه هر محوطه برای نگهداری 9 میلیون ریال، معادل 900 هزار تومان بوده است.

به گزارش اکسیبو، علی دارابی اظهار کرد: در ایران 34 هزار و 437 اثر ثبت ملی وجود دارد، که از این میان 2594 شیء، 14730 بنا، 21 بافت شهری، 183 بافت روستایی، 19هزار و 593 تپه و محوطه تاریخی را شامل می شود. در سال 1402 سرانه حفاظت و مرمت برای بناهای تاریخی هر اثر 130 میلیون ریال (معادل 13 میلیون تومان) بوده است و همین طور منابع مالی مصوب برای محوطه های تاریخی سرانه هر محوطه برای نگهداری 9 میلیون ریال (معادل 900 هزار تومان) بوده است، که واقعاً انسان حیرت می کند این همه عظمت تاریخی و میراث فرهنگی و تمدنی چگونه با کمترین بودجه و اعتبارات باید نگهداری، حفظ و مرمت شود.

او ادامه داد: از این 14 هزار بنای تاریخی 2 هزار اثر در مالکیت سایر دستگاه های دولتی و 1900 اثر در اختیار اوقاف است که وفق قانون حفظ و احیاء و مرمت، مکلفند از این بناها «حفاظت» کنند.

قایم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی کفاف نیازها را نمی دهد. از 20هزار میلیارد تومان (20 همت) که برای تملک بناهای تاریخی نیاز داریم، در سال 1402 حدود 91 میلیارد تومان اختصاص داده شد که 60 میلیارد آن اوراق قرضه است.

او که در بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی، که سه شنبه 28 فروردین ماه 1403 در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، سخن می گفت: اظهار کرد: سنت گرامی داشت «روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی» که با اهتمام شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی (ایکوموس) شکل گرفته، فرصت مهمی برای یادآوری حفاظت از میراث فرهنگی و کارکردهای آن در جهان پرچالش امروز است؛ چراکه بناها و محوطه های تاریخی به عنوان نمادهای ملموس میراث فرهنگی، دانش، باور و فنونی را در خود نهفته دارند که درک و فهم آن ها می تواند از چالش ها و مشکلات جامعه بشری، امروزی گره گشایی کند.

معاون میراث فرهنگی افزود: در سالیان اخیر گفتمان، شعارها و پیام های جهانی انتخاب شده برای این روز، نمایانگر کشاکش و درگیری جوامع بشری با تغییرات اقلیمی و بحران های طبیعی است و در این مواجهه و چالش لازم است از یک سو میراث گذشتگان را حفظ و صیانت کنیم و از سوی دیگر با تکیه بر این منابع و با خوانش آن این منابع ارزشمند را برای بهبود و کیفیت بخشیدن به زندگی امروز به کار ببندیم.

13 میلیون تومان سرانه حفاظت و مرمت هر بنای تاریخی!

دارابی در ادامه گفت: چالش های جهان معاصر چه ناشی از بحران های طبیعی و چه ناشی از تعارض های اجتماعی و خصومت ها باشد، تهدیدی جدی برای میراث فرهنگی و بناها و محوطه های تاریخی است و  باید در تاسی از راهبردهای جهانی، برنامه ها و اولویت های پیشگیرانه و حفاظت گرایانه برای آن اتخاذ شود.

او بیان کرد: در نزاع هایی که انجام می شود، یکی از نگرانی های جهانی، شیوه حراست و صیانت از بناها و محوطه های تاریخی است. در جنایتی که رژیم صهیونیستی در کشتار مردم بی دفاع در غزه انجام داد، تخریب برخی از بناهای تاریخی رخ داد و آقای ضرغامی، ضمن ابراز نگرانی از نسل کشی در غزه، نامه ای را برای مجامع جهانی از جمله دبیرکل یونسکو، ارسال کرد و خطر نابودی آثار فرهنگی تاریخی 5 هزارساله در فلسطین را یادآور شد.

دارابی سپس درباره اقدامات حفاظتی انجام شده تا کنون، گفت: با این همه محدودیت ها، اما معاونت میراث فرهنگی در دولت سیزدهم برنامه ها و اقدامات مهمی را برای توسعه حفاظت از آثار دنبال کرده است که می توان به افزایش سواد میراثی جامعه با برنامه هایی از جمله برگزاری جشنواره تولیدات چندرسانه ای، اهتمام بر مرجعیت بخشی میراث فرهنگی، نهضت معرفی، آموزش و خوانش و روایتگری، اتکا بر آرای صاحب نظران و پیشکسوتان و تجلیل از چهره های ماندگار میراث فرهنگی، ارتقای جایگاه کشور در مناسبات فرهنگی جهانی و منطقه ای و ثبت «یلدا» و «افطار و سنت های وابسته آن» در حوزه میراث ناملموس و «54 کاروانسرا» در حوزه میراث ملموس، اشاره کرد.

قایم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره توسعه و مردمی کردن حفاظت از میراث به تشکیل انجمن خیرین میراث فرهنگی و انجمن میراث فرهنگی در سراسر کشور به ریاست استانداران و فرمانداران اشاره کرد و درباره برنامه های پیش روی معاونت میراث فرهنگی توضیح داد: سال 1403 را در معاونت میراث فرهنگی «سال حفاظت از محوطه ها و مقاوم سازی بناهای تاریخی» اعلام کرده ایم. افزایش ضریب امنیتی در حوزه حفاظت فیزیکی و الکترونیکی، تلاش برای پایان مرمت های نیمه کاره، کیفیت بخشی به اقدامات و پروژه های مرمت بناها، نظام مند کردن و فعال کردن شوراهای فنی استان ها، تدوین سند ملی میراث فرهنگی و آیین نامه ارزشیابی میراث داران تمدنی از جمله برنامه های مهم در سال پیش رو است.

13 میلیون تومان سرانه حفاظت و مرمت هر بنای تاریخی!

تجلیل از 14 استادکار، خیر و بهره بردار میراث فرهنگی

همزمان با بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی، 14 استادکار، خیر و بهره بردار موفق میراث فرهنگی نیز تجلیل شدند و از 5 کتاب میراث فرهنگی رونمایی شد.

«عبدالحسین دشتی» ، استادکار مقنی یزدی که در طول 73 سال سابقه کاری، در حفر قنات های متعددی از جمله زارچ، فیروزآباد، محمودی، مهدی آباد رستاق، نجف آباد، دهنو و حسن آباد فعالیت داشته است، «محمدحسین معماریان» از استان خوزستان که 65 سال سابقه کاری دارد و در رزومه کاری خود تعمیر و مرمت پل بند شادروان، پل سنگ، ساباط های شوشتر، بقعه امامزاده عبدالله، خانه مستوفی، بازسازی گنبد مقام صاحب الزمان شوشتر و مساجد جامع سطح استان را دارد، «سید غلامرضا استوار» ، استادکار برجسته از استان خراسان رضوی که مرمت تزیینات مربوط به معماری مدرسه غیاثیه خرگرد، مسجد ملک زوزن، رباط شرف، آرامگاه عطار، مسجد شاه، مزار قطب الدین حیدر، مزار جام و کاخ خورشید کالت نادری از جمله فعالیت های او در طول 45 سال سابقه کاری است، «محمدرضا مشاکیان»، استادکار برجسته خوزستانی که فعالیت در سازه های آبی شوشتر و راه اندازی آسیاب های آبی ثبت جهانی شده شوشتر از جمله کارهای او در طول 30 سال فعالیت است، «عبدالله ملکی زیارتی» استادکار سازه های چوبی و شیر سرهای چوبی  که اجرای تکنیک شموشه بافی خانه های زیارت، مرمت تکایای گرگان، مرمت تلگرافخانه استرآباد، مرمت خانه های کبیر، خراسانی، شعر باف، احمددوست و فاضل در گرگان را در 50 سال عمر کاری انجام داده است، «قربان مافی»، استادکار مرمت سازه های چوبی از استان قزوین، که با 48 سابقه کاری، مرمت کار مدرسه علمیه التفاتیه، مدرسه دیانت، گلدسته مناره مسجد جامع، مجموعه دولت خانه صفوی، حسینیه امینی ها، امامزاده حلیمه خاتون روستای عصمت آباد، کاروانسرای سعدالسلطنه، خانه تاریخی معین الدین، خانه تاریخی نبوی، گره چین مسجد جامع شهرک پیریوسفیان، خنچه پوش خانه تاریخی زعیم، نمای مسجد کیال ها و بخشی از طاق و قوس های بازار قیصریه بوده است، از جمله استادکارانی بودند که از سوی عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تجلیل شدند.

همچنین، فرهاد معزی از استان کردستان و دهیار روستای بزلانه در منظر فرهنگی هورامان، الیار عاصمی زاده از استان تهران با عنوان رییس شورای هماهنگی سازمان های غیر دولتی میراث فرهنگی،  میرحسین حسینیان از استان مازندران و خیر میراث فرهنگی، محمد جعفر عظمایی از استان آذربایجان شرقی در راستای مسیولیت اجتماعی در مرمت و استحکام بخشی مسجد جامع تسوج و تامین کننده هزینه مطالعه، حفاظت و مرمت کتیبه تاریخی اورارتویی سیغین دل ورزقان و احیای بافت تاریخی روستای اشتبین و محسن نوروزوند از استان اردبیل با عنوان مشاور طرح مرمت و احیای بناهای حمام پیرزرگر اردبیل، خانه صادقی اردبیل و خانه رمدانی مازندران تقدیر شدند.

محمدحسین مقنی فرسادی از استان آذربایجان شرقی (کاروانسرای یام)، سامیه مهراب نیا از استان لرستان (حمام گپ) و غلامرضا صیادی از استان خوزستان (کاروانسرای افضل) نیز در این مراسم تجلیل شدند.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "13 میلیون تومان سرانه حفاظت و مرمت هر بنای تاریخی!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "13 میلیون تومان سرانه حفاظت و مرمت هر بنای تاریخی!"، کلیک کنید.