یک مهاجرت نازیبا

یک مهاجرت نازیبا

آفتاب نیوز :

روزنامه ایران در گزارشی درخصوص کوچ پزشکان از تخصص های ضروری به بخش های پولساز نوشته است: امروزه به غیر از مهاجرت جغرافیایی پزشکان، شاهد مهاجرت شغلی و تخصصی هم هستیم به طوری که با افزایش تب زیبایی در جامعه و روی آوردن مردم به جراحی های زیبایی و تزریق های مختلف، برخی پزشکان بدون هیچ تخصصی در جراحی های زیبایی به سمت این حوزه پولساز مهاجرت می کنند.

به طوری که محمد رییس زاده، رییس سازمان نظام پزشکی به این موضوع واکنش نشان داده و می گوید: «در برخی تخصص ها مثل جراحی قلب کودکان، طب اورژانس، جراحی اطفال، بیهوشی و… دچار کمبود نیروی متخصص هستیم و این درحالی است که به خاطر بیمارگونه بودن تقاضا برای اقدامات زیبایی، پزشکان هم به سمت ارایه این گونه خدمات سوق پیدا کرده اند که سبب پدیده مهاجرت شغلی شده است. یکی از دلایل آن هم هزینه بالای خدمات زیبایی است که آن را مردم با میل و رغبت پرداخت می کنند. در این شرایط بالطبع مهاجرت شغلی رخ می دهد.»

چالش جدی تر این است که اغلب پزشکان غیر متخصص به صورت زیر زمینی و گاه در آرایشگاه ها خدمات زیبایی ارایه می دهند که در حیطه وظایف پزشکان متخصص است به طوری که طبق آمار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بیش از پنج هزار مرکز غیرمجاز مداخله گر در امر درمان فقط در سال 1402 تعطیل شده است.

هیچ ارزانی بی دلیل نیست

دکتر محمدرضا قاضی سعیدی، فوق تخصص جراحی پلاستیک زیبایی و عضو هیات مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در گفت وگو با «ایران» به چالش های پیش روی جراحی زیبایی و عوامفریبی های مجازی اشاره می کند و می گوید: تب زیبایی در جامعه بالاست. در این خصوص فضای مجازی بویژه اینستاگرام آتش این تب را شعله ورتر می کند به همین دلیل تقاضا برای عمل زیبایی، تزریق چربی، ژل و بوتاکس و… بسیار بالاست و مردم با توجه به هزینه بالای جراحی های زیبایی که تحت پوشش هیچ بیمه ای هم نیست وقتی با تبلیغ های فریبنده و قیمت های پایین برای خدمات زیبایی روبه رو می شوند ناخودآگاه به سمت افراد غیرمتخصص حتی شیادانی که خود را پزشک معرفی می کنند، کشیده می شوند تا از این تب زیبایی عقب نمانند، غافل از اینکه ممکن است دچار آسیب های مختلفی شوند. به همین دلیل هیچ ارزانی ای بی دلیل نیست مخصوصاً در حوزه زیبایی.
وی ادامه می دهد: بحث ورود غیر متخصص ها به حوزه زیبایی دو بخش دارد؛ بخش اول مربوط به پزشکانی است که مهاجرت می کنند به حوزه زیبایی و بدون گذراندن دوره های مصوب وزارت بهداشت مبادرت به انجام جراحی های زیبایی می کنند که همین امر می تواند اعتماد به حوزه سلامت و پزشکی را از بین ببرد. بخش دوم هم مربوط به کسانی است که اصلاً پزشک نیستند مثل آرایشگرها که دیده شده در مکان های غیر استریل بدون هیچ علم و دانشی تزریق ژل، بوتاکس و… می کنند که در بخش دوم مردم بیشتر آسیب می بینند.

پزشک اینستاگرامی ممنوع

به گفته این فوق تخصص زیبایی مردم باید به «عنوان» پزشکی که برای انجام عمل زیبایی انتخاب می کنند، توجه کنند تا اسیر افراد غیر متخصص نشوند. همچنین برای صحت سنجی از پزشک بودند و تخصص اش می توانند شماره نظام پزشکی اش را در سایت نظام پزشکی چک کنند و نکته آخر که بسیار حایز اهمیت است اینکه به هیچ وجه از طریق فضای مجازی پزشکشان را انتخاب نکنند و گول تبلیغات عوامفریبانه، جذاب و پر زرق و برق سلبریتی های مجازی را نخورند.
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با اشاره به پدیده جدید عمل های زیبایی در جامعه ، بیان می کند: متاسفانه برای جذب متقاضی بیشتر برای عمل جراحی و کاهش هزینه برای بیمار عمل های در منزل هم  به چالش های دیگر ما در این حوزه اضافه شده است. به طوری که برخی عمل زیبایی را در منزل برای متقاضی انجام می دهند تا فرد کمتر هزینه کند. اصلاً جراحی در منزل مفهومی ندارد. مردم باید متوجه باشند که این دسته از افراد شیاد هستند. تزریق ژل و بوتاکس در آرایشگاه معنایی جز به خطر انداختن جان مردم ندارد. اگر فرد در حین تزریق دچار شک شد یا حساسیت بروز کرد، می خواهند چه کنند؟! مردم باید خودشان هوشیار باشند چرا که زیبایی به هرقیمتی ارزش ندارد.

اقدام غیر حرفه ای

وی با اشاره به ماجرای حضور نیافتن جامعه جراحان پلاستیک و زیبایی در چهل و پنجمین کنگره جامعه جراحان ایران هم می گوید: کنگره جامعه جراحان از 17 اردیبهشت ماه به مدت پنج روز برگزارمی شود. در این کنگره علمی همه رشته هایی که با جراحی در ارتباط هستند، حضورخواهند داشت. همچون ارتوپدی، اورولوژی، جراحی قلب، پلاستیک، جراحی کودکان، زنان، جراح عروق، مغز و اعصاب و… بعد از 40 سال اولین بار است که انجمن جراحی پلاستیک در این کنگره حاضر نمی شود چرا که انجمن جراحان عمومی در یک حرکت غیر حرفه ای در پنل هایشان به موضوع چالش برانگیز زیبایی پرداخته است.
دکتر قاضی سعیدی توضیح می دهد: چند هفته مذاکرات فشرده نیز با جامعه جراحان و انجمن جراحان عمومی داشته ایم اما متاسفانه نتوانستیم جلوی این انحراف در آموزش را بگیریم و هر استدلالی آوردیم، نتوانستیم آنها را قانع کنیم که ورود به حوزه آموزش زیبایی باید در حیطه متخصصان آن باشد به همین دلیل اعضای انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران به نشانه اعتراض به این اقدام غیرحرفه ای تصمیم گرفتند در این کنگره شرکت نکنند.

چه کسانی مجاز به عمل هستند؟

وی با اشاره به اینکه هر سال حدود 30 رزیدنت در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی جذب می شوند، عنوان می کند برای ورود به رشته جراحی پلاستیک افراد باید پزشکی عمومی و بعد جراحی عمومی را پشت سر بگذارند در مرحله بعد برای انجام جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی باید دوره سه ساله را پشت سر گذاشته تا به انجام جراحی پلاستیک و ترمیمی مشغول شوند.
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در پاسخ به اینکه چه متخصصانی می توانند به حوزه زیبایی ورود کنند، می گوید: متخصصان گوش، حلق و بینی می تواند جراحی زیبایی بینی انجام دهد، متخصصان چشمی که فلوشیب اکولوپلاستیک دارند، می توانند جراحی زیبایی پلک انجام دهند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک مهاجرت نازیبا" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک مهاجرت نازیبا"، کلیک کنید.