چه افرادی به مراقبت بیشتر در برابر سرخک نیاز دارند؟

در حالیکه بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) موارد ابتلا به سرخک پس از کاهش چشمگیر سطح واکسیناسیون در دنیا طی چند سال اخیر به ویژه در پی همه گیری کرونا در شماری از کشورها به میزان قابل توجهی شدت یافته است، پزشکان با تاکید بر اقدامات بهداشتی لازم برای تمام افراد، توصیه می کنند گروه های آسیب پذیر بیش از سایرین از خود در برابر این بیماری مراقبت کنند.

به گزارش اکسیبو، سازمان جهانی بهداشت در آخرین گزارش خود در اواسط سال گذشته (2023) منتشر کرد: میزان مرگ و میر ناشی از سرخک در سراسر جهان در سال 2022 میلادی 43 درصد افزایش یافته است.

شعبه اروپایی سازمان جهانی بهداشت نیز پیش تر نسبت به افزایش چشمگیر موارد ابتلا به سرخک در قاره سبز هشدار داد.

سرخک یک بیماری ویروسی بسیار مسری است و می تواند منجر به عوارض جدی شود و حتی می تواند کشنده باشد.

پزشکان می گویند به افرادی که دو دُز واکسن سرخک دریافت نکرده اند، توصیه می شود مراقب باشند به این بیماری مبتلا نشوند.

بنابر گزارش ان اچ کی، برای مثال در ژاپن بیشتر افراد 50 ساله یا مسن تر در دوران کودکی به دلیل فقدان سامانه های معمول واکسیناسیون در آن روزها، واکسن دریافت نکردند. برای نسل های بعد از این افراد، سامانه های واکسیناسیون معمولی حدود 30 سال تنها یک واکسن ارایه می کردند به این معنی که احتمال دارد این نسل ها مصونیت کافی به دست نیاورده باشند.

متخصصان تاکید دارند اگر نمی دانید که آیا ایمنی کافی در برابر سرخک دارید یا خیر، به شما توصیه می شود که آزمایش آنتی بادی را در مراکز پزشکی انجام دهید و تایید کنید که آیا واکسیناسیون ضروری است یا خیر.

همچنین زنان باردار به ویژه باید در مقابل ابتلا محتاط باشند. گفته می شود زنان باردار در صورت ابتلا به سرخک در معرض خطرات بالای عوارض آن قرار خواهند گرفت. ابتلا به این بیماری می تواند خطر سقط جنین و زایمان زودرس را افزایش دهد. برای زنانی که قصد بارداری دارند مهم است که خطر ابتلای خود را از قبل با انجام اقداماتی مانند آزمایش آنتی بادی بررسی کنند و از آنها خواسته می شود که در صورت لزوم، واکسینه شوند.

علاوه به این، هنگامی که به کشورهای خارجی و مناطقی سفر می کنید که موارد بیشتری از ابتلا به سرخک در آنها گزارش شده است به شما توصیه می شود اقداماتی مشابه اقدامات مربوط به زنان باردار انجام دهید و پس از بازگشت به کشور خود، وضعیت جسمانی تان را به دقت بررسی کنید.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه افرادی به مراقبت بیشتر در برابر سرخک نیاز دارند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه افرادی به مراقبت بیشتر در برابر سرخک نیاز دارند؟"، کلیک کنید.