پیچیدگی روند تولید و صادرات محصولات دانش بنیان اصلاح شود

ایران فناور در دولت جدید؛(7)

پیچیدگی روند تولید و صادرات محصولات دانش بنیان اصلاح شود

جزء دانشمندان یک درصد برتر جهان تاکید کرد: روند تولید و صادرات محصولات دانش بنیان داخلی با دشواری و پیچیدگی هایی همراه است که این مسیله باید با توجه به ظرفیت ها در دولت جدید اصلاح شود.

علیرضا صیداوی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و از دانشمندان یک درصد برتر جهان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اکسیبو در پاسخ به این پرسش که نامزد های ریاست جمهوری دوره چهاردهم باید در حوزه علم و فناوری کشور چه برنامه هایی را در اولویت خود قرار دهند؟ پاسخ داد: توسعه روابط سازنده میان دانشگاه ها، صنایع و نهاد ها به منظور کاربردی شدن پژوهش های دانشگاهی یکی از این اولویت هاست.

وی، ترویج و تشویق فعالیت های فناورانه و فعالیت در زمینه نوآوری و تکنولوژی های برتر، تسهیل ایجاد روابط علمی با مجامع علمی معتبر جهان با هدف به روزسازی پژوهش های داخلی و توسعه و تسهیل دسترسی به  خدمات علمی برای استادان و پژوهشگران را از دیگر برنامه ها و اولویت های نامزدهای ریاست جمهوری دانست.

ظرفیت های علمی محققان ایرانی مقیم خارج و علاقه مند به توسعه ایران تا حد زیادی مغفول مانده که می توان آن را در شبکه های علمی کشور و در راستای مشارکت موثر در برنامه های علمی به کار گرفت

صیداوی سیر رشد علمی کشور را از ابتدای انقلاب تاکنون مورد ارزیابی قرار داد و بر مولفه های مدنظر مسیولان برای تسریع در رشد فعلی تاکید کرد و گفت: در دهه های اخیر جهش علمی چشمگیری در جوامع دانشگاهی کشور صورت گرفته که با شتابی بسیار بیشتر از رشد متوسط علم در جهان رو به جلو حرکت کرده و در برخی رشته های حساس و نوین رتبه های نخست جهانی را به خود اختصاص داده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت یادآور شد: اگرچه این رکورد ها دستاورد بزرگی برای کشور محسوب می شود؛ اما همچنان لازم است برای کاستن از فاصله علمی با کشور های پیشرفته جهان این شتاب تا سال ها ادامه یابد تا به مرز های کنونی دانش در تمامی رشته ها دست پیدا کنیم. 

به گفته این عضو هییت علمی دانشگاه در دولت جدید، تداوم حمایت کمی و کیفی مسیولان از فعالیت های پژوهشی و فناورانه و بهره مند ساختن آنان از تسهیلات و امکاناتی که از موانع پیش رو بکاهد، ضروری به نظر می رسد.

مطالبات فعالان حوزه علم، پژوهش و فناوری از دولت چهاردهم

وی در پاسخ به این پرسش که گستره علمی در استان های کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟ به اکسیبو گفت: امروز تمرکززدایی علمی به ویژه با توسعه دانشگاه آزاد اسلامی در تمامی جغرافیای کشور، موقعیت مناسبی را برای دستیابی همه استان ها به فرصت ها و امکانات فراهم کرده و جهش های علمی را برای مراکز علمی مختلف در اقصی نقاط کشور به همراه داشته است.

صیداوی مطالبات فعالان حوزه علم، پژوهش و فناوری کشور را از رییس جمهور جدید در دولت چهاردهم برشمرد و تشریح کرد: ارتقای جایگاه جهانی کشور در علم و فناوری، حمایت از محققان برای دستیابی به علوم و فناوری های پیشرفته، شناسایی نخبگان شایسته و تلاش برای حفظ و جذب ایشان در محیط های علمی و دانشگاهی و حمایت مادی و معنوی از آنان، ارتقای منزلت و بهبود معیشت پژوهشگران و دانش پژوهان و افزایش بودجه تحقیق و پژوهش با رویکرد کاربردی سازی از مطالبات اصلی فعالان این حوزه است.

ضعف و قوت های حوزه علم و فناوری کشور

عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان، ضعف و قوت های حوزه علم و فناوری کشور را هم تشریح کرد و به اکسیبو گفت: در دهه های گذشته دانش آموختگان نخبه، متعهد و شایسته ای در مجامع علمی کشور پرورش یافته اند که به واسطه توان علمی ایشان می توان خدمات موثری به جامعه ارایه داد.

وی ادامه داد: به رغم پیشرفت های قابل توجه در اقتصاد دانش بنیان، روند تولید و صادرات محصولات دانش بنیان با دشواری و پیچیدگی هایی همراه است که با توجه به ظرفیت های فراوان این حوزه در بازار های ملی و خارجی اصلاح امور مربوط در دولت جدید ضروری است.

صیداوی تاکید کرد: ظرفیت های علمی محققان ایرانی مقیم خارج و علاقه مند به توسعه ایران هم تا حد زیادی مغفول مانده که می توان آن را در شبکه های علمی کشور و در راستای مشارکت موثر در برنامه های علمی به کار گرفت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیچیدگی روند تولید و صادرات محصولات دانش بنیان اصلاح شود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیچیدگی روند تولید و صادرات محصولات دانش بنیان اصلاح شود"، کلیک کنید.