پیش بینی مهم انبوه سازان از قیمت مسکن در سال 1403/ جهش شدید قیمت مسکن در راه است؟

فرشید پورحاجت در گفت وگو با خبرگزاری اکسیبو درباره وضعیت بازار مسکن، اظهار داشت: در سال 1402، رکود و تورم به طور همزمان نقش آفرین حوزه اقتصاد و به طور خاص اقتصاد مسکن بودند و به نوعی می شود گفت یک رهاشدگی در این بازار را ما شاهد بودیم.

وی افزود: این در حالی است که بخش مسکن و ساختمان جزو وعده های رییس جمهور و دولت سیزدهم بود، اما در مقام اجرا آنچه را که مشاهده کردیم، این بود که نه در کنترل تورم و به طور خاص، کنترل نهاده های تولید، دولت توانست اثرگذاری خود را داشته باشد و نه در حوزه رفع رکود در بازار مسکن توفیق آن چنانی داشته باشد.

عضو کانون سراسری انبوه سازان مسکن تصریح کرد: در عین حال، به نظر می رسد دولت تمایل آن چنانی هم برای رفع معضلات حوزه رکود صنعت ساختمان نداشته و شاید هم سیاست های انقباضی که دولت در این حوزه داشت، به نوعی تداوم رکود را در بازار مسکن رقم زد.

پورحاحت عنوان کرد: بر همین اساس، به نظر می رسد سال 1403 یکی از سال های بسیار پرتلاطم برای حوزه اقتصاد کشور باشد. از یک سمت بحث مالیات ها را داریم و از سوی دیگر، از همین ابتدای سال 1403، افزایش نرخ حقوق و دستمزد را شاهد هستیم که کف آن بالغ بر 35 درصد است.

وی متذکر شد: همچنین شهرداری ها و شوراهای شهر، تعرفه هایی که می بایست بابت عوارض منتج به صدور پروانه ساختمان داشته باشند، کف آن را بالای 40 درصد افزایش دادند و حتی در برخی مناطق، بالغ بر 80، 90 درصد افزایش را داشتیم. به تبع آن، سایر نهاده های تولید و دستگاه های خدمات رسان مثل سازمان نظام مهندسی، شرکت های توزیع آب، برق و گاز در سال جدید افزایش قیمت خواهند داشت.

این کارشناس بازار مسکن در ادامه گفت: بر این اساس، به نظر می رسد تورم در سال 1403مجددا در بازار مسکن نقش آفرین خواهد بود و افزایش قیمت مسکن دور از ذهن متصور نیست، اما در حوزه رکود هم به نظر می رسد شکاف عمیقی که امروز در حوزه حقوق و دستمزد و منابع درآمدی مردم وجود دارد، باز هم نقش خود را در حوزه مسکن و ساختمان خواهد داشت.

پورحاجت افزود: دولت باید یک برنامه ریزی عاجل و سیاست ورزی مناسبی برای سال 1403 در حوزه مسکن و ساختمان داشته باشد. دولت به طور شفاف باید تکلیف خود را مشخص کند که آیا این رکود به نفع اقتصاد مسکن است یا این که مصیبت های زیادی را برای حوزه مسکن و ساختمان کشور و نیز اقتصاد کشور به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: باید بپذیریم گردش نقدینگی ای که در حوزه مسکن و ساختمان ایجاد می شود، چرخ تولید چند صد نوع فعالیت اقتصادی، صنفی، تولیدی، توزیعی و خدماتی را با خود به گردش در می آورد و رکود در این صنعت باعث می شود صنایع پسین و پیشین با چالش روبه رو شوند.

عضو کانون سراسری انبوه سازان مسکن عنوان کرد: من اعتقاد دارم که دولت به عنوان سیاست گذار اصلی باید برنامه مشخصی را داشته باشد که ما بدانیم در سال 1403 با چه فرآیندی روبه رو هستیم.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش بینی مهم انبوه سازان از قیمت مسکن در سال 1403/ جهش شدید قیمت مسکن در راه است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش بینی مهم انبوه سازان از قیمت مسکن در سال 1403/ جهش شدید قیمت مسکن در راه است؟"، کلیک کنید.