پول نقد لطفا! – اکسیبو

پول نقد لطفا! - اکسیبو

برخی صاحبنظران بر این باورند حدود 700 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی فقط در اقتصاد شفاف صورت می گیرد و تمام حوزه اقتصاد زیرزمینی با حجمی بسیار بزرگ تر از حجم کل اقتصاد، عرصه فرار مالیاتی است، اما در این بین رییس سازمان امور مالیاتی رقم فرار مالیاتی اقتصاد کشور را بین 50 تا 100 هزار میلیارد تومان برآورد می کند.

به گزارش اکسیبو، قدس نوشت: بنا بر اعلام مدیران اقتصادی و مالیاتی کشور 75درصد از گزارش های فرار مالیاتی مربوط به پزشکان است، اما رقم دقیقی از حجم فرار مالیاتی این صنف در دسترس نیست و در مواردی حتی میزان فرار مالیاتی این صنف کمتر از 5درصد اعلام شده است.
 بر اساس گزارش های متعدد مردمی و شنیده های مستقیم خبرنگار ما از بیماران و همراهان آنان، روند فرساینده مطالبه پول نقد به بهانه نداشتن یا خرابی کارتخوان، کارت به کارت کردن مبلغ ویزیت آن هم به نام افرادی همچون منشی مطب، استفاده از کارتخوان های چندگانه و… در سال جاری و باوجود تمرکز بالای سازمان امور مالیاتی بر جلوگیری از فرار مالیاتی و برقراری عدالت، در این حوزه تشدید شده است و علاوه بر این بسیاری از مراکز ارایه خدمات پزشکی ازجمله تصویربرداری ها هم چنین رویه نامطلوبی را در پیش گرفته اند و بر این اساس مردم از یک سو برای انجام امور مربوط به حوزه سلامت خود و اعضای خانواده گزینه ای جز همراهی با فراریان مالیاتی ندارند و از دیگر سو به گفته سخنگوی سازمان امور مالیاتی فعلاً موثق ترین شیوه برای گزارش تخلفات اینچنینی، سامانه سوت زنی مالیاتی است.

 بیماران و دردسری به نام پرداخت نقدی ویزیت

پزشکان از سال 89 با هدف شفاف سازی گردش های مالی و برقراری عدالت مالیاتی، ملزم به نصب کارتخوان شده اند، اما بسیاری از آنان همچنان یا از نصب سر باز می زنند و یا مردم را به بهانه های مختلف برای استفاده از شیوه هایی جز کارتخوان به دردسر می اندازند.
ماریا زاهدی که برای انجام پت اسکن به یکی از مراکز پزشکی محدوده بولوار کشاورز مراجعه کرده است، به خبرنگار ما می گوید: زمان مراجعه به مرکز تصویربرداری از من پول نقد می خواهند. در این شرایط که سقف برداشت پول نقد محدود است باید هزینه درخواستی را به چند کارت منتقل کنم که بتوانم از هر کدام مبلغی بردارم تا رقم مورد نظر برای مرکز پزشکی را به طور نقدی تهیه کنم. این شیوه تعامل پزشکان با مردم به خصوص با بیماران سرطانی که هزاران هزینه و درد دارند به هیچ وجه انسانی و عادلانه نیست.
عارفی هم که خود را بیمار یکی از پزشکان فوق تخصص غدد در حوالی شیخ بهایی شمالی معرفی می کند به خبرنگار ما می گوید: بیش از 10 سال است بیمار خانم دکتر هستم. در گذشته گاهی منشی زمانی که می خواستم کارت بکشم می گفت ترجیحاً پول نقد بدهید، اما اواخر فروردین امسال چند روز مانده به تاریخ ویزیتم با من تماس گرفتند و گفتند حتماً مبلغ 300 هزار تومان ویزیت را نقدی بیاورید! زمانی هم که وارد مطب شدم دیدم کارتخوان سالم است و یکی از بیماران با چانه زنی زیاد موفق شد به جای پول نقد کارت بکشد!

کریم زاده هم تجربه خود از مراجعه به مطب یک فوق تخصص قرنیه را این طور بازگو می کند: اصلاً کارتخوانی در مطب وجود نداشت. چند شماره کارت جلو میز چسبانده بودند که فقط یکی از آن ها به نام پزشک بود و بقیه به نام منشی و یا افراد دیگر بود. چاره ای نداشتم جز انتقال پول و تحمیل هزینه کارت به کارت کردن مبلغ ویزیت به جیب خودم. اینکه بیماران جز هزینه های درمان و هزاران تنش فکری، به دنبال تامین پول نقد باشند و هزینه کارت به کارت را هم خودشان بدهند، به دور از اخلاق پزشکی است. بنده خودم کارمند دولت هستم و پیش از حقوق گرفتن، مالیات می دهم، چرا باید پزشکان با درآمدهای هنگفت تا این حد آزاد باشند و مردم را آزار دهند و ترسی از نظام مالیاتی نداشته باشند؟ 

سهم بالای پزشکان در گزارش های فرار مالیاتی 

برای در میان گذاشتن روایت مردم، بیماران و همراهان آنان از تخلف ها و فرارهای مالیاتی پزشکان و مراکز پزشکی چندین بار با سخنگوی سازمان امور مالیاتی تماس گرفتیم و درنهایت مهدی موحدی بک نظر ما را به مصاحبه ها و اقدام های فعلی سازمان ازجمله سامانه سوت زنی (شماره 1526 داخلی شماره 1) برای برخورد با فراریان مالیاتی از جمله پزشکان ارجاع داد.
بر اساس تازه ترین اظهارات سخنگوی سازمان امور مالیاتی در واکنش به تخلفات مالیاتی پزشکان و فرار مالیاتی قابل توجه این صنف، متاسفانه با وجود هشدارهای بسیار، فرار مالیاتی پزشکان ادامه دارد و گزارش های آن توسط سامانه گزارشگری تخلفات یا سامانه سوت زنی به اطلاع سازمان امور مالیاتی می رسد که 75درصد کل گزارش ها از تخلفات مربوط به پزشکان بوده است.
موحدی بک نظر ادامه می دهد: سامانه سوت زنی در درگاه سازمان امور مالیاتی قرار گرفته و افراد می توانند پزشکان یا مشاغلی که از دستگاه کارتخوان استفاده نمی کنند را به صورت ناشناس گزارش دهند. به گفته وی، از آنجایی که برخی پزشکان با حساب های شخصی کار نمی کنند بسیاری از حساب های مشکوک به تجاری شناسایی شده است. همچنین بازرسی های میدانی نیز در این موارد انجام می شود و تاکنون از طریق سامانه سوت زنی و روش های مختلف ازجمله رصد حساب های بانکی مشکوک به تجاری، برخی از پزشکانی که فرار مالیاتی دارند شناسایی و اسامی آن ها به اداره های مربوط ارسال شده است با این حال به دنبال راه هایی برای شناسایی دقیق تر و مقابله با فرار مالیاتی همه اصناف ازجمله صنف پزشکان هستیم.به گفته وی، پس از تصویب دستورالعمل تشویق گزارش دهندگان فرار مالیاتی در اسفند 1400 تا کنون، بیش از 30 هزار گزارش در سامانه سوت زنی سازمان امور مالیاتی ثبت شده و تقریباً حدود 75درصد از این گزارش ها در خصوص استفاده نکردن از دستگاه کارتخوان است. 

 قانون مالیات بر عایدی، پزشکان را مهار می کند؟ 
یک پژوهشگر حوزه مالیاتی مرکز پژوهش های مجلس هم در گفت وگو با قدس فرار گسترده مالیاتی پزشکان و درخواست پول نقد از سوی این صنف و برخی مراکز پزشکی را ناشی از سخت گیری های مالیاتی و وضع قوانین جدید برای جلوگیری از فرار مالیاتی می داند.
محمدسعید تجریشی می گوید: از آنجایی که دستگاه کارتخوان پزشکان، مشمول مالیات شده بود به لطایف الحیل تلاش کردند از زیر بار استفاده از کارتخوان شانه خالی کنند و به کارت به کارت روی آورند، اما با تصویب قانون سامانه مودیان فرقی میان استفاده از کارتخوان و انتقال کارت به کارتی وجود ندارد. در گام بعدی قاعده بیش از 100 تراکنش در ماه با سقف
 35 میلیون تومان و شناسایی این حساب ها به نام حساب تجاری از سوی شورای پول و اعتبار بانک مرکزی وضع شد، اما امسال این آیین نامه در بودجه نیامد. 
به گفته این پژوهشگر، سازمان امور مالیاتی سخت گیری های جدی برای جلوگیری از فرار مالیاتی مودیان ازجمله پزشکان در پیش گرفته و اگر این سخت گیری ها از حدی فراتر رود، مردم هزینه آن را می پردازند، چراکه پزشکان بار خودشان را روی دوش مردم می اندازند همان طور که امروز چنین شده است، اما اگر باز هم سخت گیری ها ادامه یابد، پزشکان دیگر قادر به مقابله نیستند و چاره ای جز تن دادن به پرداخت مالیات حقه نخواهند داشت.
تجریشی درخصوص وضع شیوه های بازدارنده تر برای جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان می گوید: پزشکان هر پول نقدی که از مردم می گیرند اگر به حساب های خود می ریزند که با تصویب نهایی قانون مالیات بر عایدی سرمایه، درآمد اتفاقی محسوب می شود که اگر این مبلغ فراتر از پنج برابر معافیت سالانه یک میلیارد و 200 میلیون ریال ماده 84 قانون مالیات های مستقیم باشد، مشمول مالیات خواهد شد. البته ممکن است پزشکان، پول نقد را به طلا و ارز تبدیل کنند که در زمان فروش این دارایی ها باز هم به دلیل اتفاقی بودن درآمد، در تور مالیات بر عایدی سرمایه گیر می افتند. بر این اساس به نظر می رسد قانون مالیات بر عایدی سرمایه در صورت تصویب، مکمل قواعد و قوانین وضع شده موجود خواهد بود که با افزایش سخت گیری بر پزشکان، نوعی تعادل در مالیات ستانی از پزشکان ایجاد می کند به ویژه آنکه مالیات پرداختی پزشکان حتی از حقوق بگیران هم کمتر بود!
وی معتقد است تحقق چنین تعادلی، ناگهانی و به سرعت ایجاد نمی شود، اما در کنار آن و در کوتاه مدت، گزارش های مردمی هم اثربخش خواهد بود تا بدین وسیله با افزایش بازرسی های جدی سازمان مالیاتی، هزینه فرار مالیاتی برای پزشکان بیشتر شود. 
تجریشی ادامه می دهد: فرار مالیاتی و مطالبه پول نقد مراکز پزشکی هم بیشتر از این ناشی می شود که مطابق قانون بودجه سنواتی در زمان ویزیت، 10درصد مالیات علی الحساب به سازمان مالیاتی می دهند تا بعد درآمدشان به دقت محاسبه شود، اما با دریافت وجه نقد از این مالیات فرار می کنند و مردم را به سختی می اندازند.
وی می گوید: اگر مطالبه پول نقد یا بهره گیری از  هر شیوه ای جز کارتخوان از سوی پزشک یا مرکز پزشکی برای سازمان مالیاتی اثبات شود و به تعبیری پزشک یا مرکز پزشکی درآمدی داشته، اما برای آن صورتحساب صادر نکرده، مودی متخلف علاوه بر مالیات وضع شده، به میزان 10درصد هم مشمول جریمه خواهد شد. 

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پول نقد لطفا! – اکسیبو" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پول نقد لطفا! – اکسیبو"، کلیک کنید.