واکاوی نقش مسجد در محیط جدید رسانه ای

در یک پژوهش بررسی شد؛

واکاوی نقش مسجد در محیط جدید رسانه ای

نظام تبلیغ دینی و به ویژه مسجد، علاوه بر توجه به اصالت خویش و ضرورت بازگشت به مردم، با توجه به رشد فنّاوری های دیجیتال و گسترش فرهنگ دیجیتالی، نیازمند اقدام عملی در محیط جدید رسانه ای است.

به گزارش گروه پژوهش خبرگزاری علم و فناوری اکسیبو، مساجد در ایران معمولاً به عنوان کانو ن مذهب و اجتماعات مذهبی شناخته شده و دربارۀ آن سخن به میان آمده است. اما در برشی دیگر، مساجد کانون ارتباطی مهمی در محله و شهر و گاهی کشور بوده است.

محمد آقاسی (مدرس دانشگاه علامه طباطبایی) در مقاله ای با عنوان «بازیادآوری مسجد در محیط جدید رسانه ای؛ مسجد گیاهی و المتقین تهران» به این موضوع می پردازد که ارتباط میان مردم با مردم، مردم با بازار، مردم با امور خیریه و درمانی، و مردم با روحانیان از مصادیقی بوده است که در مساجد مشاهده شده و تا چند دهۀ پیش نیز به صورت معمول وجود داشته است. البته این امر به معنای نبود چنین کانون ارتباطی نیست؛ بلکه به معنای کم رنگ شدن این نگره به مسجد است.

در این پژوهش به این مهم اشاره شده است که هنوز نیز بقایای چنین کانون ارتباطی را در بسیاری مساجد پایتخت و سایر شهر ها می توان یافت که شامل کالبد و شکل ظاهری مسجد در ارتباط با بازار و بیمارستان و خیریه یا روح حاکم بر آن است.

اگر مسجد، جوان  را در دامان فضاهای مجازی رها کند بدون شک درمعنای زندگی اوتاثیری نخواهد داشت

به زعم آقاسی به مرور زمان و به دلایل متعدد، امروزه همۀ مساجد با مخاطب یا در اصطلاح زمینه ای خود «مامومین» روبه رو نیستند. نظام تبلیغ دینی و به ویژه مسجد، علاوه بر توجه به اصالت خویش و ضرورت بازگشت به مردم، با توجه به رشد فنّاوری های دیجیتال و گسترش فرهنگ دیجیتالی، نیازمند اقدام عملی در محیط جدید رسانه ای است.

حجت الاسلام حسین رجب خانی نیز در مقاله ای با عنوان «مسجد و جوان/ رقیبان امروزین مسجد؛اینترنت، شبکه های اجتماعی و…» به این موضوع اشاره می کند که تعامل منطقی مسجد با مسایل پیرامونی خود  نشانه ی کارایی و سلامت آن است؛ مسجد، درعین آنکه نماد عبادت  است، یک نهاد مردمی نیز هست از این روی مسجد شاخص، به عنوان یک سرمایه ی ملی مسجدی است که اهل مسجد، با شناخت شانیت و فلسفه وجودی مسجد، برای آن، هدف گذاری و برنامه ریزی نمایند. 

* استفاده از شبکه های اجتماعی در پرورش دینی جوانان

به زعم رجب خانی از وظایف اهل مسجد (ازامام جماعت گرفته تا نمازگزاران) نجات دیگران از دریای ابهامات است و فرقی ندارد  که  این امر با زبان مشفقانه باشد یا با وسایل ارتباط جمعی!

در این پژوهش به این مهم اشاره شده است که اگر مسجد، جوان  را در دامان فضاهای مجازی رها کند بدون شک درمعنای زندگی اوتاثیری نخواهد داشت، زیرا مسجد هم مکان عبادت است و هم محل ارتباطات و تصمیمات عمومی.

 * تشکیل و تقویت کانون های علمی و فرهنگی

باوجود اینکه یک نهاد دولتی بنام «کانون فرهنگی مساجد» وجود دارد ولی از آنجا که برچسب دولتی بودن دارد به صراحت می توان گفت کارایی کانون های خود جوش مردمی را ندارد زیرا  هدف مشارکت مردم در امور فرهنگی، کسب کیفیت حداکثری است اما غالباً دولت ها به کمیت امور، نظر دارند.

کانون فرهنگی مسجد به شیوه های زیر قابلیت ورود به موضوع رسانه را دارد:

  • آگاهی دادن به جوانان درباره منافع و مضرات رسانه های جمعی به وسیله تشکیل کلاس ها وجلسات مداوم یا موقت
  • جذب و دعوت ازاشخاص صاحب نظر حوزه و دانشگاه  توسط روحانی مسجد
  • برپایی نمایشگاه های دایمی یا موقت با موضوع شبکه های مجازی وماهواره ای

* تغییر نگرش اهالی مسجد نسبت به پدیده های مجازی

در این پژوهش به این مهم اشاره شده است که روزگاری را که برخی از ساده اندیشان، به دلایل واهی استفاده از بلندگو را نمی پذیرفتند اما با گذشت زمان، سود آن بیشترنمایان شد البته در مورد اینترنت و ماهواره و… باید وسواس و تدبیر دقیقی صرف کرد. این تغییر نگرش وتدبیر، همت هییت امناء و مخصوصاً روحانی مسجد را می طلبد.

در ادامه این پژوهش ها آمده است که نمونه های موفقی در کشور وجود دارد که با استفاده از فنّاوری های جدید موفقیت هایی را در ارتباط مجدد مردم و مسجد کسب کرده اند. مسجد گیاهی در میدان تجریش و مسجد المتقین در تقاطع خیابان شریعتی و بزرگ راه صدر دو نمونۀ موفق در این زمینه هستند. دست اندرکاران این دو مسجد دو فضای متفاوت فکری و کاری را دارند؛ اما در زمینۀ بازیادآوری اصل مهم ارتباط مردم با مسجد با استفاده از اینترنت اقداماتی جدید و درخور توجه انجام داده اند.

در پایان می توان این گونه نتیجه گرفت که مواردی که ذکر شد در صورتی کاربردی می شوند که همه اعضاء مسجد از امام جماعت  وتک تک هیات امناء تا نمازگزاران  به وجود جنگ نرم فرهنگی اعتقاد داشته باشند وبه ضرورت مقابله با آن اعتقاد داشته باشند.

 

 

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکاوی نقش مسجد در محیط جدید رسانه ای" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکاوی نقش مسجد در محیط جدید رسانه ای"، کلیک کنید.