هیچ مقام اداری حق ندارد در مکاتباتش از زبان بیگانه استفاده کند!

هیچ مقام اداری حق ندارد در مکاتباتش از زبان بیگانه استفاده کند!

وزیر ارشاد در نشست شورای پاسداشت زبان فارسی گفت: هیچ مقام اداری در جمهوری اسلامی حق ندارد در مکاتبات خود از زبان بیگانه استفاده کند.

به گزارش اکسیبو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در نشست شورای پاسداشت زبان فارسی که در سالن غدیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، افزود: نام مجتمع هایی که نسبت به قانون بی اعتنا بوده و حاضر نیستند در تغییر نام های خارجی خود مطابق قانون عمل کنند، اعلام کنید تا رسانه ای کنیم.

او تصریح کرد: ما در اداره کشور بی اخلاقی نداریم اگر بگویند بی اعتنا هستیم، این، گردن کلفتی در برابر قانون است. حتما با دادستانی کل در تمام حوزه ها ارتباط خوب داریم. این را به بخش مربوطه در دادستانی اعلام و اگر لازم شد در دادگاه، شکایت و اگر نیاز به آیین نامه و اصلاحیه دارد در دولت تصویب می کنیم.

وزیر فرهنگ گفت: از همکارانم در دبیرخانه شورای پاسداشت و همه مجموعه ها و از آقای حداد عادل که دردمندانه پای مساله ایستاده اند تشکر می کنم.

او یادآور شد: صیانت از زبان فارسی را در وزارت خانه جزء وظایف اصلی خود می دانم.

اسماعیلی به فرمایشات رهبری در جمع شعرا در پاسداشت زبان فارسی اشاره کرد و افزود: با جملاتی که رهبری شروع کردند واقعا زبان فارسی مظلوم واقع می شود.

وی افزود: با وزیر راه و شهرسازی چند بار شخصا صحبت و مکاتبه و با آقای علی آبادی حضوری صحبت کردم. هیچ مقام اداری در جمهوری اسلامی حق ندارد در مکاتبات خود از زبان بیگانه استفاده کند. این قانون است و باید انجام شود. اگر به عنوان رییس شورای پاسداشت نتوانم این را جلو ببرم مقصر هستم. در دوران مسوولیتم باید این را به سامانی برسانیم.

او گفت: آقای رییس جمهوری چند بار به من گفتند که به جای تریبون از سخنگاه استفاده می کنم و من از همین سخنگاه خواستارم این مساله را به عنوان یک مساله حتمی قرار دهید. اهمیت این مساله از صدور مجوزها بیشتر نباشد کمتر نیست .

اسماعیلی گفت: بحث مجتمع ها و شهرداری ها را دنبال می کنیم. روند فرآیند هشدار ما باید در لحظه باشد تا به گوشی همراه مسیول به هنگام تخلف پیامک شود. کار فرهنگی سخت و زمان بر است.

وزیر ارشاد ادامه داد: همه ملزم هستند این کار را انجام دهند. به پشتوانه علمی و تلاش آقای حداد عادل این مسیر را ادامه خواهیم داد.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود  درباره تخلف از قانون در موضوع پاسداشت زبان فارسی، افزود: متاسفانه گاهی اوقات قانون را به مساله ای اخلاقی تقلیل می دهیم و صد تاسف در حوزه قوانین زبان فارسی به این مساله مبتلا شدیم.

اسماعیلی ادامه داد: قانون، قانون است و به عنوان مسیول موظف هستیم اجرای قانون را دنبال کنیم. در جلسه گزارشی دادند مبنی بر اینکه فلان مجتمع ها اعلام کردند اسامی بیگانه را تغییر نمی دهند و به قانون احترام نمی گذارند. همانطور که دربرابر تخلف از ارزش ها و هنجارها کوتاه نمی آییم، تخلف از زبان فارسی که در چند ماه اخیر مورد تاکید رهبر انقلاب قرار گرفت و قانون هم دارد نیز کوتاه نخواهیم آمد.

وزیر ارشاد تاکید کرد: به دبیرخانه تکلیف کردم اقدامات قضایی در مورد مجموعه هایی که چنین سرکشی ای را انجام می دهند در دستور کار قرار دهند.

 پایان خبر اکسیبو 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هیچ مقام اداری حق ندارد در مکاتباتش از زبان بیگانه استفاده کند!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هیچ مقام اداری حق ندارد در مکاتباتش از زبان بیگانه استفاده کند!"، کلیک کنید.