هواشناسی 1403/02/29؛ هشدار باران و سیل برای 9 استان

هواشناسی 1403/02/29؛ هشدار باران و سیل برای 9 استان

آفتاب نیوز :

پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی نشان می دهد امروز بارش در مناطقی از شمال غرب، استان های ساحلی دریای خزر، ارتفاعات البرز، شمال شرق، مناطقی از شرق و جنوب شرق به صورت رگبار و رعدوبرق گاهی وزش باد شدید ادامه دارد.

بارش ها در استان های خراسان شمالی و خراسان رضوی شدت خواهد داشت. فردا یکشنبه در شمال غرب، نیمه غربی سواحل دریای خزر و مناطقی از شمال شرق و شرق کشور رگبار باران گاهی وزش باد روی می دهد.

روز دوشنبه در شمال غرب، نیمه غربی سواحل دریای خزر و سه شنبه با تقویت بارش ها در مناطق ذکر شده در غرب دامنه های البرز مرکزی و دامنه های زاگرس شمالی نیز بارش پیش بینی می شود. چهارشنبه در شمال غرب، ارتفاعات زاگرس شمالی، مناطقی از مرکز و ارتفاعات و دامنه های البرز رگبار و رعد وبرق پیش بینی شده است.

به گزارش اکسیبو، طی سه روز آینده در مناطقی از غرب، شمال غرب، دامنه های جنوبی البرز، مرکز و نوار شرقی کشور وزش باد شدید روی خواهد داد که در مناطق مستعد پدیده گردوخاک دور از انتظار نیست. طی سه روز آینده خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و دریای خزر مواج است.

هشدار فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: یکشنبه 1403/02/30

نوع مخاطره: رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

شنبه 1403/02/29: خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی و نیمه شمالی آذربایجان غربی.

یکشنبه 1403/02/30: خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، شمال زنجان و غرب مازندران.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتا شدید، لغزندگی، بویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفر های بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب رو ها

هشدار افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: یکشنبه 1403/02/30

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید، در برخی نقاط گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه 1403/02/29: ایلام، خوزستان، کرمانشاه، قم، کردستان، شرق و نوار غربی استان های سمنان و خراسان جنوبی، شرق استان های خراسان رضوی و کرمان، شمال سیستان و بلوچستان و جنوب استان های البرز و تهران.

یکشنبه 1403/02/30: شرق خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو های تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، احتیاط در فعالیت های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها.

هشدار افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان شروع: بعدازظهر جمعه 1403/02/28

زمان پایان: دوشنبه 1403/02/31

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای تا 28 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج دریا بین 1.5 تا 2 متر در مناطق ساحلی و بیش از 2 متر در مناطق دور از از ساحل

منطقه اثر:

شنبه 1403/02/29 و یکشنبه 1403/02/30: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های بوشهر و هرمزگان و تنگه هرمز، در خلیج فارس.

دوشنبه 1403/02/31: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان های بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس، مناطق دور از ساحل تنگه هرمز.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، پاره شدن تور های صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، اختلال در تردد ها و فعالیت دریایی به ویژه تردد شناور های سبک، قایق های صیادی و نیمه سنگین و سنگین، اختلال در فعالیت سکو های نفتی

توصیه: منع شنا، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناور های سبک و نیمه سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکو های نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هواشناسی 1403/02/29؛ هشدار باران و سیل برای 9 استان" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هواشناسی 1403/02/29؛ هشدار باران و سیل برای 9 استان"، کلیک کنید.