هفدهمین جشنواره شعر روح الله به ایستگاه آخر رسید

هفدهمین جشنواره شعر روح الله به ایستگاه آخر رسید

به گزارش اکسیبو از اصفهان، سعید بیابانکی داور و مجری اختتامیه جشنواره شعر روح الله اظهار داشت: شعر و ادبیات کهن ترین و دیرین ترین هنر ایرانیان است، و شعر با زبان پارسی بیش از هزار سال قدمت دارد و قطعا بخش عمده تاریخ، تمدن، اخلاق، فرهنگ، عرفان اعتقادات و مذهب که به ما به ارث رسیده است به واسطه اشعار فارسی است.

وی افزود: اگر آثار سعدی، حافظ، عطار، مولانا و سایر شعرای ایرانی نبودند شاید ما در جایگاه کنونی قرار نداشتیم، این شعرا به واسطه شعر خود برای ما هویت ساختند.

داور هفدهمین جشنواره شعر روح الله بیان داشت: به قول نیما یوشیج کسی که شعر می گوید به کلمات خدمت می کند، اگر کلمات نباشد زبان نیست، اگر زبان نباشد فرهنگ نیست و اگر فرهنگ نباشد هیچ چیز نیست. این نشان می دهد که شاعران رسالت بزرگی بر عهده دارند.

در ادامه مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) اصفهان در این مراسم گفت: فراخوان هفدهمین جشنواره شعر روح الله در زمستان سال گذشته منتشر شد که پس از آن به صورت شبکه ای به سراسر کشور ارسال شد.

وی افزود: بیش از یک هزار و 170 اثر از 503 شاعر به دبیرخانه رسید. این اشعار در مرحله اول غربالگری شد و در مرحله بعد بیش از 170 اثر به مرحله داوری نهایی راه یافتند.

مهدی بنکدار ادامه داد: در هفدهمین جشنواره شعر روح الله عبدالجبار کاکایی رییس هییت داوران بود و سعید بیابانکی، عباس شاهزیدی، احمدرضا خان احمد و دکتر معتمدی سایر اعضای هییت داوران بودند.

وی گفت: این جشنواره ثابت کرد که یاد امام در نسل جوان هنوز زنده است چراکه اشعار به لحاظ محتوایی و فنی و ساختاری فراتر از انتظار بود و اگر این جشنواره نبود، چنین موضوعی درک نمی شد.

مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) اصفهان با تقدیر از استقبال نوجوانان در ارایه آثار خود به این جشنواره بیان کرد: پیش از انتشار فراخوان جشنواره، 24 نشست ادبی طی دو سال گذشته با حضور پیشکسوتان عرصه ادبیات برگزار شد. دو نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان نیز برپا شد و بخش ادبیات کودک و نوجوان به صورت یک جشنواره مستقل در آینده برگزار می شود.

جهانگیر قاسمی، سرپرست معاونت فرهنگی، هنری و ارتباطات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) هم تقدیر از عوامل برگزار کننده این جشنواره اظهار کرد: جشنواره شعر روح الله سال هاست در اصفهان برگزار می شود و هدف آن شناسایی استعدادهای ادبی و گسترش زبان شعر اجتماعی و عرفانی است.

وی افزود: برگزاری هفده دوره جشنواره شعر روح الله نشان دهنده موفقیت این جشنواره فرصتی برای نسل جدید است که می خواهد با آرمان های امام خمینی (ره) آشنا شود همچنین فرصت بسیار خوبی برای جذب جوانان است.

در ادامه کارشناس شعر و ادبیات با اشاره به قوت و قدرت شعری حضرت امام خمینی ره اظهار داشت: دیوان امام خمینی (ره) شامل غزلیات، رباعیات، قصاید، مسمط، ترجیع بند است.

وی افزود: بر خلاف بسیاری از مکاتب که ناامیدی و پوچ گرایی را ترویج می کنند، در شعر امام خمینی (ره) پیوسته شور و نشاط و مفاهیم عرفانی است.

حسین محمدی مبارز ادامه داد: سبک این دیوان عراقی است و از قلمرو فکری حافظ شیرازی برداشت شده است. با این حال، عرفان امام (ره) حماسی و پویاست و حرکت به سمت جلو است است و ایستا نیست.

وی گفت: خودبینی در شعر امام به شدت نفی شده و عیوب را در سیر الی الله متوجه خود می کند. به عنوان مثال( در شعر عیب از ماست اگر دوست زما مستور است، دیده بگشای که بینی همه عالم طور است.).

محمدی مبارز در پایان گفت: رباعیات امام سرشار از دوری از خود است و تمام آنچه در هستی است را با نمادهای عرفانی بیان کرده است.

در ادامه این برنامه از اثر جدید رضا بدرالسما هنرمند نگارگر اصفهان رونمایی شد سپس از وی تقدیر به عمل آمد و برگزیدگان این جشنواره به شعر خوانی پرداختند.

همچنین از صایم کاشانی، پیشکسوت شعر و ادب و مدیر انجمن ادبی سخن کاشان و نیز عباسعلی مرشدی پور، شاعر و پیشکسوت داران، نیز در این مراسم تقدیر شد.

در پایان برنامه نیز برگزیدگان و شایستگان تقدیر معرفی شدند که اسامی آنها به شرح زیر است:

برگزیدگان: سعید ایران نژاد، زهرا علی دوستی، زینب رضایی، فایزه امجدیان، حمزه محمودی، مریم کرباسی، عاطفه جعفری، قاسم بای، محسن کاویانی و میثم داوودی.

شایستگان تقدیر: حسن اسحاقی، طیبه عباسی، سید علی محمد نقیب، فایزه زرافشان، ناصر دوستی، محبوبه صمصام شریعت، حسن خسروی وقار، پریسا مرتضوی، مجتبی صفدری و مصطفی توفیقی.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هفدهمین جشنواره شعر روح الله به ایستگاه آخر رسید" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هفدهمین جشنواره شعر روح الله به ایستگاه آخر رسید"، کلیک کنید.