نکاتی که هنگام حضوردر طبیعت باید رعایت کنیم

نکاتی که هنگام حضوردر طبیعت باید رعایت کنیم

فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به افزایش پوشش گیاهی جنگل ها و مراتع و خشک شدن آن ها پس از مدتی، توصیه هایی در زمینه پیشگیری از وقوع آتش سوزی در عرصه های طبیعی همچنین خودداری از قطع شاخ و برگ درختان ارایه کرد.

سرهنگ علی ملکی آهنگران در گفت وگو با اکسیبو افزود: با توجه به اینکه امسال بارندگی نسبتا مناسبی در سطح کشور داشته ایم، پوشش گیاهی بیشتر شده است اما به زودی خشک و به ظرفیتی برای آتش سوزی تبدیل می شود البته مردم با رعایت برخی نکات می توانند از وقوع آتش سوزی در عرصه های طبیعی مانند جنگل ها و مراتع پیشگیری کنند.

 وی اضافه کرد: در مکان هایی که پوشش گیاهی خشک شده است، آتش روشن نکنیم و در صورت نیاز به آتش برای گرم کردن غذا و آب جوش، گاز پیک نیکی های کوچک به همراه داشته باشند. در صورت روشن کردن آتش در عرصه های طبیعی از خاموش شدن آن با آب یا خاک اطمینان حاصل کنیم. علاوه بر آن به فرزندان خود بیاموزیم هنگام حضور در طبیعت از تخریب آن خودداری کنند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به شکستن شاخ و برگ درختان برای روشن کردن آتش در جنگل ها گفت: برخی اوقات افراد گمان می کنند، شاخ و برگ درختان خشک شده است و می توان  از آن برای روشن کردن آتش استفاده کرد، در حالی که اینگونه نیست و دوباره شاخ و برگ ها رشد می کنند.

ملکی آهنگرانی تاکید کرد: جنگل های ایران از جمله جنگل های هیرکانی و زاگرسی قدمت چندین هزار ساله دارند و آن ها به صورت خودکار به احیای خود می پردازند بنابراین نیازی به دستکاری به منظور هرس درختان آن ها وجود ندارد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در ادامه با اشاره به رهاسازی پسماند در عرصه های طبیعی گفت: از رها کردن بطری های شیشه ای یا فلزی براق که توانایی منعکس کردن نور خورشید را دارند، خودداری کنیم چراکه آن ها نقش ذره بین را ایفا می کنند و با متمرکز کردن نور ممکن است موجب وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع شوند.

 وی تاکید کرد: از رها کردن فیلتر سیگار روشن در حاشیه جاده های عرصه های طبیعی درخودداری کنیم چراکه ته سیگار روشن ممکن است موجب وقوع آتش سوزی شود.

به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری برخی افراد در مجاورت عرصه های طبیعی زمین های کشاورزی شخصی دارند و پس از فصل برداشت امکان دارد به آتش زدن کاه و کلش بپردازند. این کار ممکن است موجب تسری پیدا کردن آتش به منابع طبیعی و وارد شدن خسارت های سنگین شود.

 ملکی آهنگرانی تاکید کرد: ساکنان در عرصه های جنگلی و منابع طبیعی خود را جزو نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی تلقی کنند و اگر دودی دیدند، به اطفای آتش بپردازند علاوه بر آن با سامانه های 139 و 1504 تماس بگیرند تا ماموران منابع طبیعی خود را به محل برسانند.
پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نکاتی که هنگام حضوردر طبیعت باید رعایت کنیم" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نکاتی که هنگام حضوردر طبیعت باید رعایت کنیم"، کلیک کنید.