میکروپلاستیک ها حتی در بیضه انسان نیز یافت شده اند

میکروپلاستیک ها حتی در بیضه انسان نیز یافت شده اند

به گزارش خبرگزاری اکسیبو، براساس گزارش مجله اکسیبو، دانشمندان غلظت قابل توجهی از میکروپلاستیک ها را در بیضه انسان پیدا کرده اند. آن ها همچنین شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد برخی از انواع میکروپلاستیک ها ممکن است تاثیر مخربی بر تعداد اسپرم داشته باشد.

محققان دانشگاه نیومکزیکو وجود میکروپلاستیک ها را در بیضه 47 سگ و 23 انسان بررسی کردند که طی کالبدشکافی به دست آورده بودند. آن ها در همه نمونه های مورد بررسی میکروپلاستیک ها را پیدا کردند. میانگین غلظت میکروپلاستیک ها در بافت بیضه سگ ها 122٫63 میکروگرم در گرم بافت بود، درحالی که غلظت آن ها در بافت بیضه انسان به 328٫44 میکروگرم در گرم می رسید.

پژوهشگران به دلیل روش مورد استفاده برای حفظ نمونه ها، نتوانستند اسپرم های موجود در نمونه های انسانی را شمارش کنند، اما موفق شدند تعداد اسپرم نمونه های سگ را بشمرند. مشخص شد سطوح بالاتر پلی وینیل کلراید یا پی وی سی (که ازنظر فراوانی سومین پلیمر مصنوعی پلاستیکی تولیدشده در جهان است) در بافت با تعداد کمتر اسپرم ارتباط دارد. شیایوژونگ جان یو، نویسنده اصلی مطالعه می گوید: «پی وی سی می تواند مواد شیمیایی را آزاد کند که در فرایند روند تولید اسپرم اختلال ایجاد می کنند و حاوی مواد شیمیایی است که موجب اختلال غدد درون ریز می شود.»

میکروپلاستیک ها ذرات ریز پلاستیکی با اندازه کمتر از 5 میلی متر هستند که از تجزیه زباله های پلاستیکی بزرگ تر یا محصولات حاوی میکرومهره های پلاستیکی مانند لوازم آرایشی منشا می گیرند. آن ها در محیط زیست از اقیانوس ها و خاک گرفته تا باران و حتی هوا فراوان هستند و در بدن انسان نیز وجود دارند.

علاوه بر تماس با میکروپلاستیک ها در محیط پیرامون، میکروپلاستیک ها از راه مواد غذایی نیز وارد بدن ما می شوند. یو که تاثیر عوامل مختلف محیطی را بر سیستم تولیدمثل انسان مطالعه می کند، تصمیم گرفت روی این شکل نسبتا جدید آلودگی کار کند. بیشتر مطالعات او روی این موضوع متمرکز شده است که چگونه آلاینده هایی مانند فلزات سنگین و آفت کش ها بر تولید سلول های اسپرم تاثیر می گذارند و در کاهش جهانی تعداد اسپرم در سال های اخیر نقش دارند.

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "میکروپلاستیک ها حتی در بیضه انسان نیز یافت شده اند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "میکروپلاستیک ها حتی در بیضه انسان نیز یافت شده اند"، کلیک کنید.