مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خط ریل فرآیند یاددهی دانش آموزان را جابه جا کرد

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خط ریل فرآیند یاددهی دانش آموزان را جابه جا کرد

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش گفت: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خط ریل فرآیند یاددهی دانش آموزان را جابه جا کرد.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری اکسیبو، محسن زارعی، رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در نشست خبری ستاد عالی آزمون های نهایی خرداد 1403 که امروز پیش از ظهر برگزار شد، ضمن عرض تبریک هفته کرامت، اظهار کرد: در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تاثیر سابقه تحصیلی منظور شد و به دنبال مرجعیت دادن برنامه درسی هستیم. سال های سال کتاب درسی منبع ما بود و طراحی سوالات خلاف این منابع انحراف عمیقی ایجاد می کرد.

آنچه در پایان قرار است سرنوشت دانش آموزان را تحت تاثیر قرار دهد، راهبرد مطالعه دانش آموزان خواهد شد. همچنین اصل و اساس حافظه محوری و استفاده از تکنیک بود و اهداف برنامه درسی فراموش شده بود.

وی افزود: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تاثیر فرآیند یاددهی دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می دهد و خط ریل را جابه جا کرد. به عبارت دیگر، کتاب درسی از محجوریت بیرون آمد و امسال در این آزمون این نتیجه به دست آمد.

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش تصریح کرد: به نظام تعلیم و تربیت تبریک میگوییم، زیرا با علم به این موضوع تلاش کردند تا تکلیف را به انجام برسانند و نتایج آزمون نهایی برای معیار کیفیت نظام آموزش و پرورش سنجشی شد.

زارعی ادامه داد: ارتقای کیفیت نظام آموزشی آموزش و پرورش با تقویت مدارس دولتی باید در صدر قرار بگیرد؛ وضع موجود را باید بشناسیم و مبنای برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت باشد و جبران خلا ها نیاز به زمان ندارد.

وی ابراز کرد: عوامل دیگری در جبران خلا ها جز معلمان دخیل هستند، برخی از مناطق که مهاجرپذیرند و عملکرد ضعیفی اعم از تجهیزات دارند؛ بر مبنای آن برنامه ریزی عمیق تری باید صورت بگیرد.

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: خلا هایی که پیش آمد، آموزش غیرحضوری بود و رهاشدگی آزمون ها آسیب جدی ای به آموزش ما داشت.

زارعی با اشاره به دوران کرونا، ادامه داد: اکثر دانش آموزان مطالب پایه ای را یاد نگرفته بودند و نتیجه عملکرد مطلوب نبود. اثرات تعطیلات کرونا تا سال ها خواهد بود و باید بشناسیم که خلا ها کجاست و راه حل ارایه دهیم. ارتقای کیفیت با شناسایی وضع موجود باید انجام شود.

وی اظهار کرد: آزمون استاندارد مبتنی بر برنامه های سال آینده انجام می شود و مرحله طراحی و طراحان سوال به صورت کامل قرنطینه می شود؛ آزمون استاندارد یعنی هیچ روزنه ای نداشته باشیم و برای حفاظت آزمون ها به استاندارها ابلاغ کردیم تا تامین امنیت انجام شود.

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش ادامه داد: حفاظت برعهده وزارت کشور، استانداری ها و فرمانداری ها است و با رصد فضای مجازی شبکه و گروه های که قصد سودجویی دارند  با آن ها مقابله می شود.

زارعی اضافه کرد: شعبه ویژه برای رسیدگی به کارها باید تعبیه شود.

وی با بیان اینکه تامین امنیت هم برعهده نیروهای فراجا قرار داده شده است، اظهار کرد: در حوزه های آزمون  بزرگسالان نیروهای امنیتی حضور دارند و در زمان برگزاری آزمون نیروهای امنیتی آماده باش هستند. با سازمان های آب و برق برای حوزه های امتحانات نهایی و برقراری اینترنت در مراکز تصحیح آزمون با وزارت ارتباطات هماهنگی های لازم برقرار شده است.

زارعی اضافه کرد: تامین امنیت پیرامونی اجرا مورد محاسبه قرار گرفت؛ نیاز به حضور رسمی فراجا در محل حضور دانش آموزان نداریم، چرا که دانش آموزان قوانین را می دانند. آماده باش فوریت های پزشکی و آتش نشان نیز در محل آزمون برقرار است.

وی اظهار کرد: پشتیبانی از آزمون های نهایی از مهم ترین موضوعات است؛ قریب به دو میلیون نفر شرکت کننده و  8 میلیون نفر با احتساب خانواده با این موضوع درگیر هستند؛ بنابراین تامین امنیت مورد توجه باید قرار بگیرد.

 

زارعی تصریح کرد: به مدیران کل دستور داده شده که کاستی ها رو رفع کنند؛ هرگونه کاستی را با تعبیر خود رفع کنند و تخصیص هایی برای حوزه اجرا صورت می گیرد تا امور را پیگیری کنند.

 

وی ادامه داد: همه حوزه های اجرا امتحانات نهایی مکلف هستند که حوزه ها را به  دوربین مدار بسته و دستگاه سیگنال یاب مجهز کنند. همچنین دستگاه های تکثیر و چاپ سریع در حوزه های برگزاری آزمون های نهایی قرار داده ایم زیرا که برگه های امتحانی برای دانش آموزان شخصی سازی شده است.

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش اظهار کرد: سوالات دانش آموزان باید در روز آزمون چاپ شود؛ بنابراین به دستگاه پرسرعت نیاز داریم و دوره های آموزشی برای همه برگزار شود؛ 245 دوره برای عوامل اجرایی، تصحیح حفاظت آزمون مراقب و منشی برگزار شده و برای همه عوامل کارت صادر می شود و شرح وظایف اعلام شد.

زارعی ادامه داد: به استان ها اعلام شده از تمام ظرفیت ها کممک بگیرند تا در تامین مکان به آموزش و پرورش کمک کنند.

وی تصریح کرد: جلسات تبیینی برای دانش آموزان با دو راهنمای عمل تعیین شد. 334 برنامه تبیینی در سراسر کشور به صورت متمرکز با 156 محتوای آموزشی برای دانش آموزان و اولیا قرار گرفته است. 108 جدول برای 108 عنوان درس تدوین شد.

رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش ابراز کرد: چارچوب طراحی سوال در اختیار دانش آموزان قرار گرفت؛ طراحی آزمون با استفاده از خزانه سوالات فقط برمبنای کتاب درسی انجام می شود. معلمانی همچون معلمان خودشان حضور دارند و مهم است که آرامش را به دانش آموزان انتقال دهیم.

زارعی خاطرنشان کرد: دانش آموزان علاوه بر مطالعه باید باد گزفته باشند و کسانی که امتحان را به شب امتحان موکول کنند، موفق نخواهند شد. مبنای امتحان یادگیری است و باید مفاهیم را در راهبرد مطالعه یادگیری مبنا قرار دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خط ریل فرآیند یاددهی دانش آموزان را جابه جا کرد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خط ریل فرآیند یاددهی دانش آموزان را جابه جا کرد"، کلیک کنید.