مشکل در لغو ویزای گروهی روسیه برای ایرانی ها

مشکل در لغو ویزای گروهی روسیه برای ایرانی ها

شماری از مدیران آژانس های گردشگری روسیه که با ایران کار می کنند، می گویند: لغو ویزای گروهی روسیه هنوز برای گردشگران ایرانی قابل اجرا نیست و با مشکلاتی مواجه است. بنابراین ایرانی هایی که قصد سفر به روسیه دارند همچنان باید ویزا بگیرند، حتی اگر گروهی سفر کنند.

مدیر یکی از آژانس های روسیه که دفترش در شهر سن پترزبورگ است و در بخش تورهای ورودی به این کشور فعالیت می کند، در گفت وگو با اکسیبو، اظهار کرد: یکسری از آژانس های تاییدشده از طرف دولت های روسیه و ایران هستند که برای گروه های از 5 نفر به بالا، می توانند سفر بدون ویزا به روسیه را اجرا کنند، اما این فرایند به قدری پیچیده و طولانی است که بیشتر آژانس ها ترجیح می دهند ویزا بگیرند.

او که با هدف جذب گردشگران ایرانی در نمایشگاه گردشگری تهران حضور داشت، اظهار کرد: گردشگران روسیه اگر گروهی به ایران سفر کنند، مشکلی برای ویزا ندارند. ایران برای روس ها به ویژه آنهایی که به تاریخ علاقه دارند، کشور جذابی است، اما مشکلات و محدودیت های بانکی و پرداخت های مالی مانع سفر شده است.

مدیر ایرانی یکی دیگر از آژانس های گردشگری که در روسیه مستقر است، نیز در تایید این سخنان به اکسیبو گفت: ما سالهاست از ایران به روسیه تور اجرا می کنیم و دفترمان هم در سن پترزبورگ است، اما به دلیل فرایند پیچیده و مشکلاتی که ویزای گروهی در روسیه دارد، ترجیح می دهیم گردشگران ایرانی را با ویزا به این کشور وارد کنیم.

او اضافه کرد که ویزای الکترونیک روسیه درحال حاضر خیلی راحت تر صادر می شود و به نوعی جایگزین برچسب های سنتی ویزا شده است و می توان آن را سریع تر دریافت کرد، شاید چهار روز طول بکشد که ویزای الکترونیک صادر شود.

برخی از فعالان گردشگری ایران و روسیه در گفت وگوهایی که با اکسیبو داشتند، سخت گیری روسیه در صدور ویزا را به مهاجرت های غیرقانونی از طریق این کشور، مربوط دانستند.

ایران و روسیه در تاریخ 1 جولای 2021 برابر با 10 تیر 1400 توافق نامه ای را امضا کردند، که در چارچوب آن، شهروندان ایران و روسیه می توانند بدون ویزا برای اهداف توریستی در گروه هایی از 5 تا 50 نفر برای یک دوره حداکثر پانزده روزه از کشورهای یکدیگر دیدن کنند. در اواخر تابستان 2023 (1402) با سفر هیاتی از ایران به روسیه، اعلام شد که لغو ویزای گروهی روسیه برای شهروندان ایرانی اجرا شده است و مدتی بعد، این فرآیند برای شهروندان روس به اجرا گذاشته شد، اما اکنون مجریان تورهای روسیه و آژانس داران گردشگری که در این کشور فعالیت دارند، می گویند که آن هیات ها، دولتی بوده و یا با حمایت بخش دولتی به روسیه رفته بودند، برای همین توانستند بدون ویزا سفر کنند، ولی این فرآیند برای گروه های شخصی و گردشگری چندان آسان نیست و عملا سفر بدون ویزا از ایران به روسیه، با مشکلاتی همراه است.

ممانعت از سفر بدون ویزا برای گروه های گردشگری ایران به روسیه در آبان ماه 1402 از سوی برخی شرکت های هواپیمایی داخلی نیز گزارش شده بود. یکی از این شرکت های هواپیمایی با ابلاغ بخشنامه لغو روادید گروهی گردشگران ایران و روسیه برای دومین بار اعلام کرد که «شماری از شرکت های هواپیمایی داخلی و خارجی این دستورالعمل را اجرا نکرده اند که تبعات نامطلوبی برای گردشگری داشته و لازم است مقررات یادشده هنگام پذیرش مسافران ایران و روسیه در مبادی ورودی و خروجی و از سوی شرکت های هواپیمایی اجرا شود.»

ایران از 15 بهمن ماه 1402 ویزا را یکطرفه برای 28 کشور لغو کرد، در بین کشورهایی که لغو ویزا شده اند، نام روسیه نیز قرار دارد و شهروندان این کشور درصورت سفر گروهی (5 تا 50 نفر) می توانند بدون ویزا به ایران سفر کنند. مسیولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که طرح لغو یکطرفه روادید را به دولت پیشنهاد کرده بودند، گفته بودند روسیه از آن جهت در فهرست این کشورها قرار گرفته است، که موافقت نامه لغو سفرهای گروهی بین دو کشور تا پایان سال 2023 اعتبار داشت و لازم بود دو کشور این موافقت نامه را برای استمرار تمدید کنند.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشکل در لغو ویزای گروهی روسیه برای ایرانی ها" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشکل در لغو ویزای گروهی روسیه برای ایرانی ها"، کلیک کنید.