مشاهده پلنگ درسبزکوه چهارمحال و بختیاری

مشاهده پلنگ درسبزکوه چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرگزاری اکسیبو ازچهارمحال وبختیاری، سعید یوسف پور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: مامور یگان حفاظت محیط زیست استان در حین گشت و کنترل در منطقۀ حفاظت شدۀ سبزکوه موفق به ثبت تصویر یک قلاده پلنگ ایرانی شد.

وی با اشاره به اینکه پلنگ ایرانی گونه در خطر انقراض جهانی است و از گونه های حمایت شده، حفاظت شده و همچنین با ارزش به شمار می رود افزود: گونه پلنگ در راس اکولوژیک قرار دارد و حفاظت از آن به معنای حفاظت از کل زیستگاه است.

به گفته وی، در حال حاضر 432 گونه جانوری در مناطق حفاظت شده استان ثبت شده که از این تعداد، 46 گونه از مجموع پستانداران به شمار می روند.

یوسف پور اظهار داشت: از مجموع گونه های در معرض خطر نیز تاکنون چهارگونه شامل بالابان، کرکس مصری، اردک سر سفید و پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده چهارمحال وبختیاری به ثبت رسیده است.

گفتنی است: منطقه حفاظت شدۀ سبزکوه با مساحت بیش از 51 هزار هکتار، زیستگاهی ارزشمند با تنوع زیستی غنی و منحصر به فرد در چهارمحال وبختیاری است که در 150 کیلومتری مرکز استان و 30 کیلومتری شهر لردگان و در شهرستان های کیار و بروجن قرار گرفته است.

زیست بوم ویژه، تنوع گیاهی، وجود دره های عمیق و جنگل های بلوط و کوه های زاگرس، بهترین شرایط را برای زیست گونه های جانوری مانند پلنگ، کل و بز وحشی، خرس قهوه ای و دیگر جانداران در این محدوده تحت مدیریت حفاظت محیط زیست فراهم کرده است.

در چهارمحال وبختیاری یک اثر طبیعی ملی، یک پارک ملی، یک پناهگاه حیات وحش و 6 منطقه حفاظت شده وجود دارد که در مجموع حدود 15 درصد مساحت این استان را در برمی گیرند.

این تصاویر توسط محیط بان ملک آرا خلیل طهماسبی در منطقه حفاظت شده سبزکوه ضبط شده است.

پیش از این نیز، حضور پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده چهارمحال وبختیاری توسط محمدرضا احمدی مسیول منطقه حفاظت شده سبزکوه در سال جاری ثبت شده و پیش بینی می شود حضور پلنگ در دیگر مناطق حفاظت شده استان نیز به ثبت برسد.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشاهده پلنگ درسبزکوه چهارمحال و بختیاری" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشاهده پلنگ درسبزکوه چهارمحال و بختیاری"، کلیک کنید.