فواید چهارزانو نشستن برای بدن انسان چیست؟

فواید چهارزانو نشستن برای بدن انسان چیست؟

آفتاب نیوز :

دکتر «کریستوفر بیس»، استادیار بخش فیزیوتراپی در دانشگاه پیتسبورگ، می گوید: اگر بخواهم از منظر تاثیر مثبت بر سلامت و وضعیت اسکلتی عضلانی بگویم، چهار زانو نشستن یا نشستن با پا های ضربدری روی زمین، بر دامنه حرکتی لگن، کمر و زانو تاثیر مثبتی می گذارد.

همچنین به گفته دکتر «جنیفر اوکانل»، متخصص فیزیوتراپی، چهارزانو نشستن عضلات همسترینگ، سه ماهیچه در ناحیه پشت استخوان ران را رها و شل می کند، در حالی که این عضلات هنگام نشستن روی صندلی سفت می شوند.

طبق توصیه کارشناسان این نوع نشستن برای افراد مسن تر هم مزیت های بسیار دارد، زیرا اگر این افراد بتوانند به راحتی روی زمین بنشینند و برخیزند، احتمال افتادنشان کمتر است و در صورت افتادن هم می توانند به راحتی دوباره بلند شوند.

با این حال کارشناسان می گویند که برای افزایش انعطاف پذیری نیازی نیست که حتما چهارزانو روی زمین بنشینید، می توانید روی کاناپه یا مبل هم به همین حالت بنشینید تا انعطاف پذیری و دامنه حرکتتان را افزایش دهید.

به گزارش نیویورک پست، چهار زانو نشستن برای عضلات شکمی هم مفید است، زیرا وقتی تکیه گاهی برای کمر و پشتتان ندارید، مجبورید از عضلات شکمی و مرکزی بدنتان استفاده کنید. همچنین وقتی از روی زمین برمی خیزید، عضلاتتان بیشتر درگیر می شوند. متخصصان در این زمینه می گویند برخاستن از این وضعیت برای کل بدن مفید است و باعث تحرک لگن، زانو و همچنین قسمت مرکزی بدن می شود.

البته چهارزانو نشستن در کل روز به سلامت بدن کمک نمی کند. به گفته بیس، دلیلی دارد که ساعت هوشمندتان هر 60 دقیقه یک بار هشدار می دهد تا از جایتان بلند شوید. برخی از این هشدار ها به وضعیت بدن برمی گردند، برخی تنها برای چند حرکت ساده و سوزاندن اندکی کالری است، اما برخی از آن ها از تغییر وضعیت بدن خبر می دهند.

علاوه بر این، نشستن روی زمین برای همه افراد مناسب نیست، به خصوص برای کسانی که ناراحتی های مفصلی دارند و همچنین افرادی که دوران نقاهت پس از جراحی را پشت سر می گذارند. متخصصان توصیه می کنند که دراین خصوص مانند دیگر کار های مربوط به سلامت، حتما با متخصص بهداشت و سلامت یا فیزیوتراپ مشورت کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فواید چهارزانو نشستن برای بدن انسان چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فواید چهارزانو نشستن برای بدن انسان چیست؟"، کلیک کنید.