عواملی که باعث دیسک گردن می شوند

عواملی که باعث دیسک گردن می شوند

آفتاب نیوز :

 ذبیح الله حسن زاده، متخصص بیماری های استخوان و جراح ارتوپد، اظهار کرد: ستون فقرات ما از تعدادی مهره تشکیل شده است و در بین هر دو مهره یک دیسک وجود دارد که وظیفه جذب شوک و یا ضربات وارده به استخوان ها، با آنهاست.

او افزود: ستون فقرات ما چهار انحنا دارد؛ انحنای گردنی، انحنای پشتی، انحنای کمری و انحنای لگنی. این چهار انحنا نقش بسیار موثری دارند و اگر نباشند راه رفتن افراد موزون نیست، اما بعضاً به دلیل فعالیت های سخت، داشتن شغل های سنگین، وزن زیاد و یا بروز ضربات و ایجاد حوادث؛ دیسک های ما دچار فشار و ضربه مکانیکی و در نتیجه و در نتیجه آسیب شوند.

حسن زاده ادامه داد: دیسک های بدن به ویژه دیسک ناحیه کمر شایع هستند و 85 درصد بیماران معمولاً یک بار در طول زندگی، درد کمر را تجربه می کنند.

او گفت: به طور کلی درد های ناحیه کمری چهار علت عمده دارد؛ شایع ترین دلیل، علت مکانیکی است. بروز عفونت ها، بیماری های التهابی و روماتیسمی مثل آرتریت روماتویید یا بیماری هایی مثل لوپوس و تومور ها از دیگر دلایل شایع کمردرد است.

این متخصص بیماری های استخوان و جراح ارتوپد بیان کرد: هر کدام از این دلایل می تواند علت های متفرقه دیگری را نیز به همراه داشته باشند که پزشک با معاینه و تصویربرداری های مناسب، به تشخیص قطعی می رسد و برای درمان اقدام لازم صورت می گیرد.

او ادامه داد: به طور کلی دیسک های کمری بیماری های شایعی هستند که مردم ما در طول زندگی آن را تجربه می کنند و برای اینکه دچار این مشکلات نشوند، نیاز به مراقبت ویژه و تشخیص به موقع دارند. وقتی دیسک در ناحیه ای از بدن ایجاد می شود باید جدی گرفته شود. یکی از شایعترین موارد، دیسک در ناحیه کمر و سپس گردن است، به طور نادر در قفسه سینه نیز به دلیل کم تحرکی بروز می کند و این درد ها زمانی که بیش از دو هفته طول بکشند و یا منشا عصبی داشته باشند باید حتما جدی گرفته شوند.

حسن زاده گفت: در موارد طولانی شدن درد، بیمار در اندام تحتانی احساس گزگز و مورمور می کند و این احساس در اندام هایی مثل انگشت ها و یا پاشنه پا منتشر می شود.

او در مورد راه های پیشگیری از بروز دیسک کمر و گردن گفت: درست نشستن و به اندازه نشستن می تواند در جلوگیری از بروز دیسک کمر بسیار موثر باشد. توصیه ما این است که افراد بیشتر از 20 دقیقه در جایی ننشیند. همچنین از رانندگی و یا مسافرت های طولانی که نیاز به نشستن های طولانی مدت دارد، پرهیز کنند. توصیه دیگر این است که اجسام سنگین را بلند نکنند و به طور خاص، خانم ها نحوه صحیح برداشتن وسیله های سنگین از زمین را رعایت کنند. همچنین افراد باید سعی کنند با مراجعه به موقع به پزشکان و متخصصان ارتوپد و مغز و اعصاب و طب فیزیکی و فیزیوتراپیست ها، بتوانند با تشخیص زودرس و به موقع، درمان مناسب را انجام دهند.

درمان دارویی برای دیسک کمر تنها 30 تا 40 درصد موثر است

او تصریح کرد: همه این درمان ها با همکاری بیمار و با رعایت جزء به جزء توصیه های پزشک معالج، قابل حل است. در مورد درمان دیسک ها بخش دارویی تنها 30 تا 40 درصد می تواند موثر باشد، اما فیزیوتراپی و ورزش های تقویت کننده ناحیه کمر و هم چنین کاهش وزن، می تواند بسیار موثر و پیشگیرانه باشد.

این جراح ارتوپد گفت: دیسک گردن به تنهایی می تواند چند وضعیت را شامل شود و در 4 درجه بروز پیدا کند؛ ابتدا مهره گردن، آبی که در درون خود دارد را از دست می دهد و یک برجستگی در آن ایجاد می شود. در مرحله دوم شاهد بروز فتق در مهره و پارگی دیسک و بیرون زدگی هستیم. در مرحله سوم بخشی از دیسک کنده می شود و داخل فضای نخاعی یا روی ریشه عصب قرار می گیرد و در مرحله چهارم قطعاتی از دیسک در فضای کانال نخاعی قرار می گیرند که درمان را بسیار سخت می کنند. معولاً اغلب بیماران، مرحله 1 و 2 را تجربه می کنند و اگر به موقع مراجعه کنند و درمان های خودسر و سنتی را انجام ندهند و به پزشک مراجعه کنند، می توانند جلوی بروز درد در مراحل سوم و چهارم را بگیرند، اما در صورت سهل انگاری و استفاده از برخی روش های سنتی غیر استاندارد و غیر علمی، ممکن است تبعات بسیار جبران ناپذیری را تجربه کند.

حسن زاده گفت: هر گونه ماساژ، تزریق و نرمش که توسط افراد غیرمتخصص و غیرعلمی برای بیمار، انجام می گیرد، بسیار خطرناک و آسیب زننده خواهد بود. یکی از توصیه های مهم ما این است که درد کمر در اطفال را جدی بگیریم اگر بچه ها، بیش از دو هفته از کمردرد رنج می بردند و یا بی دلیل تب کردند، سریعا به پزشک مراجعه کنیم تا فورا جلوی بروزاحتمالی یک بیماری بدخیم مثل لوسمی را بگیریم. 

او گفت: درد کمر می تواند در سنین بالا، با پوکی استخوان و در نتیجه شکستگی بی سروصدا، خودش را نشان دهد. با مراجعه به موقع تشخیص دقیق و همکاری با پزشک متخصص و رعایت بعضی از اصول می توان در درمان و سلامتی بیمار نقش بسیار موثری داشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عواملی که باعث دیسک گردن می شوند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عواملی که باعث دیسک گردن می شوند"، کلیک کنید.