سیاست های داخلی و خارجی ایران قوی تر از قبل ادامه خواهند داشت

سیاست های داخلی و خارجی ایران قوی تر از قبل ادامه خواهند داشت

رییس قوه قضاییه در دیدار با «فایق زیدان» رییس شورای عالی قضایی عراق و سایر مقامات عالی عراقی گفت: آیت الله رییسی حتی بعد از شهادت خود نیز برای جمهوری اسلامی ایران و مردم ما مفید خواهند بود.

به گزارش اکسیبو، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، امروز شنبه (5 خرداد 1403) با «فایق زیدان» رییس شورای عالی قضایی عراق که به همراه سایر مقامات عالی عراقی به ایران سفر کرده است، دیدار و گفت وگو کرد.

رییس قوه قضاییه در جریان این دیدار، ضمن قدردانی از ابراز همدردی دولت و ملت عراق در قبال شهادت رییس جمهور فقید کشورمان و همراهان ایشان در سانحه بالگرد، اظهار کرد: ما شخصیت های بزرگی را در سانحه اخیر از دست دادیم؛ مخصوصاً آیت الله رییسی که شخصیتی مردمی و متعهد بود؛ اما تسلیم مشیّت الهی هستیم. آیت الله رییسی حتی بعد از شهادت خود نیز برای جمهوری اسلامی ایران و مردم ما مفید خواهند بود. حضور و مشارکت اقشار مختلف مردم در مراسمات تشییع پیکر شهدای اخیر یا بی نظیر و یا کم نظیر بود و این عنایت پروردگار است که پیوند دل های مردم ما را بیشتر کرد؛ در همین جریان مشایعت پیکرهای شهدای اخیر، مردم ما یکبار دیگر همراهی خود را با نظام و اطاعت شان را از، ولی امر و رهبر معظم انقلاب نشان دادند.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: باید تاکید کنم همانطور که در فرمایشات رهبری معظم انقلاب نیز مصرّح بود، سیاست های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران، قوی تر و منسجم تر از قبل ادامه خواهند داشت؛ قطعاً با شهادت رییس جمهور فقید نه تنها خللی در پیشبرد امور کشور پیش نیامد و نخواهد آمد بلکه کارگزاران و مردم ما با انسجام و احساس مسیولیت بیشتر به کارها ادامه می دهند. ان شاء الله در همین زمان کمتر از 50 روز نیز مردم ما با مشارکت و حضور در انتخابات، رییس جمهور جدید را انتخاب می کنند. همچنین ارتباطات ما با همه کشورهای دوست بویژه کشورهای همسایه بهتر، بیشتر و عمیق تر از گذشته ادامه پیدا خواهد کرد.

رییس قوه قضاییه در ادامه با تبیین و تشریح اصل 131 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای رییس شورای عالی قضایی عراق گفت: در قانون اساسی ما پیش بینی شده که در صورت فوت ، عزل ، استعفاء، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رییس جمهور و یا در موردی که مدت ریاست جمهوری پایان یافته و رییس جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب نشده و یا امور دیگری از این قبیل ، معاون اول رییس جمهور با موافقت رهبری اختیارات و مسیولیت های وی را بر عهده می گیرد و شورایی متشکل از رییس مجلس ، رییس قوه قضاییه و معاون اول رییس جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت پنجاه روز رییس جمهور جدید انتخاب شود.

محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: امیدواریم با مدد الهی بتوانیم انتخابات باشکوهی را ظرف هفته های آینده برگزار کنیم و مردم ما رییس جمهوری در تزار این نظام انتخاب کنند.

رییس قوه قضاییه بیان داشت: امیدواریم بتوانیم مسایل حقوقی و قضایی میان دو کشور ایران و عراق را به نحو احسن پیگیری و عملیاتی کنیم؛ حسب گزارش واصله، روند پیگری و اجرای مصوبات سفر بهمن ماه گذشته ما به عراق مطلوب ارزیابی می شود؛ با این حال، امیدواریم اجرای مصوبات مزبور شتاب بیشتری پیدا کند.

همچنین در این نشست، «فایق زیدان» رییس شورای عالی قضایی کشور عراق، طی سخنانی گفت: لازم می دانم که از طرف خود و به نیابت ازقضات کشور عراق، شهادت آیت الله رییسی رییس جمهور ایران را تسلیت بگویم.

وی با بیان اینکه شهادت عطیه ای الهی است که نصیب برگزیدگان می شود، اظهار کرد: طی دوره مسیولیت آیت الله رییسی در قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران و پس از آن زمانی که وی از طرف مردم ایران به عنوان رییس جمهور انتخاب شد، کشورهای ایران و عراق توانستند در کنار همدیگر، پایه و اساس پرونده های مهمی را بنا کنند.

رییس شورای عالی قضایی عراق افزود: به دلیل وجود ساختار سازمان یافته ی نظام جمهوری اسلامی ایران و استقرار نهادهای مختلف در این کشور، ما اطمینان داریم که پس از شهادت آیت الله رییسی نیز خللی در امور حکمرانی و اجرایی ایران پیش نخواهد آمد.

وی در ادامه خطاب به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران گفت: ما اطمینان داریم که با اقدامات و پیگیری های شما و همکاران تان در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، همچنان شاهد بهبود همکاری های حقوقی و قضایی ایران و عراق خواهیم بود.

رییس شورای عالی قضایی عراق در بخش دیگری از صحبت های خود، نشست حمایت از آرمان و مقاومت فلسطین که اخیراً در دمشق برگزار شد را نشستی مثبت ارزیابی کرد و گفت: در جریان این نشست، شاهد بودیم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان هسته اصلی تشکیل همپیمانی علیه تروریسم داعش و تروریسم بین المللی ایفای نقش می کرد.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیاست های داخلی و خارجی ایران قوی تر از قبل ادامه خواهند داشت" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیاست های داخلی و خارجی ایران قوی تر از قبل ادامه خواهند داشت"، کلیک کنید.