سرمربی تیم ملی فوتبال نفر سوم کشور است/لیاقت قهرمانی داشتیم – خبرگزاری اکسیبو | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار اکسیبو، رقابت های جام ملت های 2023 آسیا در حالی با قهرمانی تیم ملی قطر میزبان این رقابت ها به پایان رسید که آنها توانستند با برد سه بر دو مقابل تیم ملی ایران به فینال رسیدند و اردن را شکست دادند

امیر قلعه نویی پس از حذف تیم ملی ایران در نیمه نهایی ضمن عذرخواهی بابت این حذف تلخ، نوید جوان گرایی را داد که موافقان و مخالفانی را برای ادامه همکاری او با فدراسیون فوتبال به همراه داشت.

او پس از پایان جام ملت های آسیا تصمیم گرفت چند روزی را در خارج از کشور به استراحت بپردازد که بامداد امروز دوشنبه به پایان رسید و به کشور بازگشت.

سرمربی تیم ملی ایران امشب در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد تا پاسخ سوالات را بدهد.

فقط من و قطبی عذرخواهی کردیم

قلعه نویی صحبت هایش را با تسلیت به جواد خیابانی مجری صدا و سیما و سپس تبریک بابت موفقیت تیم فوتبال ساحلی ایران در جام جهانی آغاز کرد و گفت: دو بار بابت حذف تیم ملی ایران معذرت خواهی کردیم. خیلی از بازیکنانم هم عذرخواهی کردند ما در این چند دوره گذشته چهار بار به نیمه نهایی رفتیم. در طول این مدت که قطعاً رفتن به نیمه نهایی هم سخت است تنها یک بار آقای قطبی و سپس امیر قلعه نویی فقط معذرت خواسته است.

سرمربی تیم ملی ایران افزود: بعد از بازی با ژاپن یکسری فیلم ها از خوشحالی مردم دیدیم و سپس بعد از بازی با قطر هم ناراحت شدیم که چرا مردم را نتوانستیم باز هم خوشحال کنیم.

مقصر حذف و شکست ها من هستم

قلعه نویی بار دیگر به جام ملت های 2007 آسیا اشاره کرد و گفت: وقتی می بازیم مسوولیت اول دوم و سوم بر عهده سرمربی است. در 2007 هم همین را گفتم. حتماً یکسری مشکلات و البته نقاط قوت هم داشتیم. ما وظیفه داریم جوابگوی مردم باشیم و بتوانیم آنها را هم خوشحال کنیم.

اهل مشاوره هستم نه جمع کردن تایید کننده!

او در پاسخ به اینکه شما کسانی را که فقط تاییدتان می کند دور خودتان جمع می کنید تصریح کرد: من مشاوره می گیرم. برای یک ارنج حداقل دو سه بار با دستیارانم صحبت می کنم. با خیلی از افراد مثل مرتضی محصص، حسین عبدی، جلال چراغپور و بهتاش فریبا و… مشورت می کنم. حسین عبدی را ماموریت دادم که بازی ها را ببیند و من را در جریان قرار دهد. در آخرین تمرین تیم ملی قبل از بازی با قطر مجید جلالی و بهتاش فریبا را خواستم. نظراتم را به آنها گفتم و مشورت گرفتم. البته آنها هیچ چیز نگفتند و گوش دادند. نقد باید کمک کند نه اینکه حب و بغض داشته باشد.

او از برخی نظرات مخرب نیز پرده برداشت و با ذکر مثالی گفت: یک نفر گفته بود چرا مغانلو بدون اینکه قبلاً بازی کند چرا مقابل قطر بازی کرد. این در حالی است که همین آقای منتقد به خودش زحمت نداد ببیند او را در بازی با هنگ کنگ هفتاد دقیقه بازی دادم.

قلعه نویی سپس به انتقادات سالم اشاره کرد و گفت: در همین بازی ها کلی جلال چراغپور انتقاد کرد ولی باز هم تلفنی کمک می کردیم نه اینکه مغرضانه باشد.

نفر سوم کشور سرمربی تیم ملی فوتبال است

او ادامه داد: جایگاه سرمربی تیم ملی فوتبال ایران نفر سوم کشور از لحاظ توجه است.

قلعه نویی پاسخ درباره جمع کردن تایید کننده ها را هم داد و عنوان کرد: خدا را گواه می گیرم اینگونه نیستم. بارها در جلسات فنی نظرم با بقیه فرق داشته است. نشستیم و صحبت کردیم و نظر آنها را پذیرفتم. آیا آدمی که مشورت می پذیرد می رود دنبال کسانی که تاییدش کنند؟ آنها مثل مطالبی دیگر که می خواهند تخریب کنند این حرف ها را می زنند.

دکترها در جلسات فنی

او به جزییات جلسات فنی تیمش پرداخت و اظهار داشت: من در جلسات فنی، پزشکان تیم را می بردم. کدام مربی اینها را به جلسه فنی تیم می برد تا از نظرات آنها استفاده کند. اول از همه هم اجازه می دهم همان ها صحبت کنند چون نکاتی هستند که آنها درباره میزان دوندگی یا شرایط فیزیکی می توانند راحت تر بیان کنند.

مصدومان لیست را تغییر دادند

قلعه نویی در خصوص نحوه انتخاب لیست 26 نفره تیم ملی برای جام ملت های آسیا تصریح کرد: آنها بهترین بودند اما کسانی بودند که می توانستند جزو بهترین ها باشند. ما می توانستیم چند نفر دیگر مثل نورافکن و یاسین سلمانی را ببریم اما مصدوم بودند.

او درباره ایده فنی خود برای هافبک های میانه میدان تصریح کرد: من هر جا بودم دو هافبک بازی ساز را بازی دادم و می خواستم از آنها استفاده کنم. در استقلال جانواریو و جباری را بازی دادم. در سپاهان محرم نویدکیا و جانواریو و در تراکتور هم سروش رفیعی و جاسم کرار بازی کردند.

او ادامه داد: بازی سامان قدوس را در لیگ برتر انگلیس مقابل منچسترسیتی دیدم و گفتم او می تواند بازی سازی کند. خواستم نورافکن و سلمانی را بیاورم اما مصدوم شدند.

نورالهی نظم را رعایت نکرد

قلعه نویی درباره کنار گذاشتن انضباطی احمد نورالهی گفت: او توانایی زیادی دارد و از لحاظ فنی خیلی خوب است. در بازی آسان با هنگ کنگ تصمیم گرفتیم حسین نژاد را با امید ابراهیمی میدان دهیم. به حمید مطهری گفتم به نورالهی بگوید که این بازی نیست اما در دیدار بعدی حضور دارد.

قلعه نویی یادآور شد: مطهری هم موضوع را منتقل کرد اما احمد نورالهی ساکش را جمع کرد؛ قهر کرد و رفت. او شاگرد خودم بود. خیلی اخلاق مدار و فنی است. هر کاری یک اصول و چارچوبی دارد. اگر از اصول بیرون بیایید نظم و انضباط از بین می رود. ما حتی اگر توضیح هم به او نمی دادیم نباید چنین کاری می کرد.

سرمربی تیم ملی فوتبال نفر سوم کشور است/لیاقت قهرمانی داشتیم

سن بازیکنان؟ مشکلی نبود!

او در پاسخ به این سوال که آیا سن بالای تیم ملی ایران تاثیری روی عملکرد آنها نمی گذارد گفت: بر اساس آمار می گویم کمبودی را احساس نمی کردیم.

قلعه نویی تصریح کرد: اگر سلمانی و نورافکن مصدوم نبودند تغییراتی در لیست تیم می دادیم. پورعلی گنجی و صادق محرمی خیلی می توانست به ما کمک کند اما اتفاقاتی است که در فوتبال رخ می دهد.

آمار بالای مصدومیت ها در تیم ملی

سرمربی تیم ملی ایران راجع به آمار بازیکنان مصدوم تیم ملی ایران گفت: دو مصدوم در تیم ملی دادیم که پورعلی گنجی و محرمی بودند که با خطای مستقیم روبرو شدند.

قلعه نویی درباره مصدومیت شجاع خلیل زاده و مجید حسینی تصریح کرد: پنج مدافع وسط به قطر بردیم. روزبه چشمی در خط دفاعی سه نفره استقلال دفاع مرکزی بود که او را هم بازی دادیم.

جوان گرایی

قلعه نویی خودش را سردمدار جوان گرایی در امر جوان گرایی فوتبال کشور دانست و گفت: آغازگر این موضوع من بودم. در استقلال بازیکنانی نظیر پیروز قربانی، طالب لو، صادقی، انصافی و… را معرفی کردیم. در 2007 هم جوان گرایی کردیم. در همین جام ملت ها هم گفتیم می خواهیم جوان گرایی کنیم اما با شیب ملایم!

او ادامه داد: حالا از دوم فروردین رفته رفته باید شیب جوان گرایی را بیشتر کنیم. تجربه چهل ساله ام می گوید وقتی در باشگاه هستید 150 جلسه در یک سال تمرین دارید اما در تیم ملی فقط 72 ساعت قبل از هر بازی می توانید بازیکن داشته باشید. تغییرات نیاز به زمان دارد.

سرمربی تیم ملی فوتبال نفر سوم کشور است/لیاقت قهرمانی داشتیم

قبل و بعد پیش بینی ها در جام ملت ها

قلعه نویی در خصوص برخی تخریب ها علیه تیم ملی ایران گفت: قبل از جام ملت ها بعضی ها می گفتند این تیم از گروه بالا نمی رود. از لحاظ آماری جزو تیم های خوبی هستیم. در تمام بازی هایی که انجام دادیم از لحاظ آماری بهتر از حریف بودیم.

فوتبال چرا ندارد

او در پاسخ به مخالفت مجری برنامه که آمار چندان قابل قبول نیست گفت: مگر می توان در فوتبال دنبال 《چرا》بود. جذابیت فوتبال در همین امر است.

قلعه نویی درباره اینکه چرا تیمی که قبلاً چهار بر صفر قطر را برده است حالا باید مقابل این تیم ببازد پاسخ داد: به مردم آدرس غلط ندهید. ما را متهم می کردند چرا به اردن رفتید یا کافا بازی کردید. همان تیم ها بالا آمدند و فینال جام ملت ها را برگزار کردند.

سرمربی تیم ملی ایران بار دیگر مثال از تیم های بزرگ دنیا زد و گفت: الان چرا آلمان به این روز در این دو سال افتاده است. فوتبال که اینگونه نیست همیشه تداوم وجود داشته باشد.

بلای اکرم عفیف!

سرمربی تیم ملی ایران بار دیگر در پاسخ به اینکه چرا استراتژی مناسب برای مهار اکرم عفیف ستاره تیم ملی قطر وجود نداشت اعتقاداتش را بیان کرد و گفت: فوتبال همین است. اتفاقات در آن دخیل است. یک روز برای بازیکن نیست. یک روز برای یک تیم نیست. پلی استیشن نیست که بخواهیم نتیجه بگیریم.

او در کنش و واکنش با مجری برنامه درباره اینکه پس موفقیت ها هم شانسی بوده است گفت: ما استراتژی را تعیین کردیم و توانستیم توپ هم بازی کنیم اما به موفقیت نرسیم و باختیم. من هم که معذرت خواهی کردم.

بدنسازی با بورکینافاسو

سرمربی تیم ملی ایران در خصوص نحوه استفاده از بازیکنان گفت: در بدنسازی که از بازی با بورکینافاسو شروع کردیم کار را پیش بردیم اما خب مشکلاتی مثل مصدومیت صادق محرمی پیش آمد.

نوسان؟ نه نداشتیم!

قلعه نویی درباره انتقاد از نوسان نتیجه گیری تصریح کرد: بر چه اساسی صحبت می کنید. آمار سایت AFC را می گویم. ما در حد و اندازه های خودمان در بازی هایی مثل هنگ کنگ و سوریه نبودیم. اگر گل می زدیم نمی گفتند نوسان داشت.

او افزود: اگر بخواهید یک مربی را ارزیابی کنید با دو معیار آمار دفاعی و میزان موقعیت در حمله باید ببینید. دستاورد هم جزیی از آن است.

سرمربی تیم ملی فوتبال نفر سوم کشور است/لیاقت قهرمانی داشتیم

هیچ شرطی در قراردادم نیست

او به شفاف سازی در خصوص قراردادش با فدراسیون فوتبال پرداخت و یادآور شد: در قرارداد من هیچ شرطی نبوده است که اگر جزو چهار تیم باشد تمدید می شود. اگر نتیجه نمی گرفتیم خودم نمی ایستادم. فوتبال با تمام اینها نتیجه است.

قلعه نویی تصریح کرد: نتیجه گرفتیم؟! من چرا معذرت خواهی کردم چون نتوانستم مردم را خوشحال کنم چون مزد زحمات را نگرفتیم. به هر حال فوتبال است. شما به گل اولی که از قطر خوردیم نگاه کنید. اگر توپ به پاشنه پای عزت الهی نمی خورد به خط دروازه هم نمی رسید.

قلعه نویی به دفاع از تاکتیک و ساختار تیم پرداخت و گفت: فاصله بین دفاع و دروازه هم درست بود. در گل های دوم و سوم هم فاصله ای بین خطوط نبود. از مسی بالاتر در فوتبال نیست. او در فینال دو موقعیت را از دست داد.

شانس خیلی مهم است

او باز دیگر به دفاع از سیستم های تاکتیکی تیم ملی ایران در جام ملت های آسیا پرداخت و گفت: شما یک استراتژی دارید و سپس اتفاقات و بدشانسی های فوتبالی دارید بدشانسی را هم فرگوسن گفته است که نمی دانم قبول دارید یا خیر. در اجلاس سرمربیان تیم ملی در هلسینکی هم با رنگ قرمز نوشته اند بخشی از این موضوع هم شانس است.

قلعه نویی بار دیگر از دیدارش با کریستوف دام زمان حضور در بایرلورکوزن وام گرفت و گفت: یک روز با کریستوف دام جلسه ای داشتیم. از او پرسیدیم چرا باختید گفت من خواسته هایم را گفتم و بازیکن ها باید اجرا می کردند.

از قطر بهتر بودیم اگر…

سرمربی تیم ملی ایران در بخش قابل توجهی از توضیحات آماری اش به تاثیر اتفاقات فوتبالی در باخت سه بر دو مقابل قطر پرداخت و گفت: در بازی با قطر ما هر پنج دقیقه در نیمه دوم، یک کرنر زدیم. برنامه داشتیم که این اتفاق افتاد. در این بازی تنها پس از اخراج شجاع خلیل زاده به توپ های بلند روی آوردیم. اتفاقاً قطری ها با بازی مستقیم به ما فشار آوردند. در این دیدار از بخش هایی که خواستیم توانستیم ایجاد موقعیت کنیم. اگر ما ایراد داشتیم چرا 12 کرنر زدیم.

اصلاً پیش بینی بردن قطر را قبول ندارم

او در واکنش به این جمله که 《ما در روز بد هم باید قطر را ببریم》به تندی پاسخ داد و گفت: نه! هر بازی فرق دارد و مربوط به دوره قبل بوده است. فوتبال همین است. کیفیت تیمی ما در باخت سه بر دو مقابل قطر بهتر از برد چهار بر صفر بودیم. شما دارید اطلاعات اشتباه به مردم می دهید.

او باز هم روی جمله اگر و امای خود تاکید کرد و گفت: اگر توپ های ما تبدیل به گل می شد واقعاً مشکلی نداشتیم. کیفیت تیمی ما بهتر بود من می گویم صد درصد باید قطر را می بردیم اما نمی توان گفت وقتی آنها را چهار بر صفر بردیم باید الان هم می بردیم. قطر تیم چند ملیتی است که خیلی خوب بازی می کند.

هزار اگر قایدی

او بار دیگر به حرکت قابل تحسین خود مبنی بر عذرخواهی بابت نتیجه گیری اشاره کرد و گفت: بعد از جام ملت ها کدام مربی آماده پاسخگو باشد. فقط من بودم و من عذرخواهی کردم چون وظیفه ام است.

قلعه نویی درباره جمله عبدالکریم حسن مدافع تازه وارد پرسپولیس و نقد او از بازی مستقیم تیم ملی ایران در 20 دقیقه پایانی بازی با قطر تصریح کرد: نگاه کنید قایدی تا کنون چند سال دارد و چند بازی ملی دارد؟! چرا وقتی در استقلال خوب بازی می کرد نمی گفتند چرا او را دعوت نکردید.

او درباره عدم استفاده از قایدی واکنش نشان داد و گفت: مهدی قایدی در بازی با سوریه کیفیت لازم که می خواستیم را نداشت. بدن او تخلیه شده بود. در دیدار با ژاپن هم نمی توانست کمک فنی کند در دیدار با قطر دو تغییر نسبت به دیدار با ژاپن داشتیم.

سرمربی تیم ملی ایران گفت: اگر ترکیب برنده را دست می زدم می گفتند چرا آنها را خارج کردید. ما دو تغییر داشتیم چون محمد محبی و حاج صفی از لحاظ بدنی کم آوردند.

از طارمی خیلی ممنونم

قلعه نویی درباره انتقاد از برگشت های رو به عقب مهدی طارمی گفت: از مهدی طارمی خیلی ممنونم. بازیکنان بزرگ تیم ملی خیلی کمک کردند. کوچک ترین تنشی در این اردو نداشتیم. مثل یک خانواده کنار هم بودیم.

سرمربی تیم ملی ایران گفت: ما قلی زاده و قایدی را برای دو وقت اضافی آماده کرده بودیم.

وی در خصوص استفاده از مهدی ترابی در دقیقه های پایانی بازی با سوریه گفت: اگر مهدی ترابی پنالتی زیبایش را به سوریه گل زد اما تصور کنیم نمی زد با من چه می کردند؟!

او به عملکرد مهاجم تیم ملی ایران بار دیگر برگشت زد و گفت: قبول دارم مهدی طارمی در حد و اندازه های خودش مقابل قطر بازی نکرد اما فوتبال همین است.

بازگشت به اکرم عفیف!

قلعه نویی ادامه داد: یکسری گل بر اساس تاکتیک و گاهی تکنیک فردی و بعضی اوقات هم روی اشتباهات فردی است. ما روی اکرم عفیف کار کردیم اما او روی تکنیک فردی توانست گل بزند.

سرمربی تیم ملی ایران درباره قدرت اکرم عفیف بار دیگر اشاره کرد و گفت: مگر اردنی ها روی او کار نکردند که در فینال توانست دو پنالتی بگیرد. اگر بازی با قطر به وقت اضافی کشیده می شد دو وینگر را تعویض می کردیم.

قلعه نویی درباره نحوه استفاده از بازیکنان و تعویض هایش گفت: در طول بازی از سردار آزمون پرسیدیم می تواند بازی کند یا نه. او یکی از بهترین دوره هایش را پشت سر گذاشت. چون از مربی اش صداقت دید.

قلعه نویی در خصوص دغدغه مردم در اردوی تیم ملی ایران یادآور شد: بعد از بازی با ژاپن آقایان رییسی و قالیباف زنگ زدند. تمام بازیکنان دغدغه خود را مردم اعلام کردند. طارمی از طرف بازیکنان صحبت کرد که فکر معیشت مردم باشند. آقای تاج و هیات رییسه هم خیلی در این مدت تلاش کردند با تمام کمبودها و تحریم ها کمک کنند.

دعوت از افشین قطبی

او در ادامه راجع به ترمیم کادر فنی تیم ملی ایران گفت: قطعاً تقویت می کنیم اما ادبیات درباره آنها درست باشد. خدا را شاهد می گیرم بارها آنها به من کمک کردند.

قلعه نویی در بخش دیگری از صحبت هایش به کارشناسی افشین قطبی سرمربی پیشین تیم ملی اشاره کرد و گفت: از افشین قطبی دعوت می کنیم و اگر شرایط باشد می خواهیم در خدمت او باشیم. از او دعوت می کنم بیاید تا کنار مجموعه ما باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرمربی تیم ملی فوتبال نفر سوم کشور است/لیاقت قهرمانی داشتیم – خبرگزاری اکسیبو | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرمربی تیم ملی فوتبال نفر سوم کشور است/لیاقت قهرمانی داشتیم – خبرگزاری اکسیبو | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.