رونمایی از نسخ بازی در شهر سوخته / تشریح برنامه های آیین موزه های برتر در هفته میراث فرهنگی

در نشست خبری ایکوم ایران مطرح شد؛

رونمایی از نسخ بازی در شهر سوخته تشریح برنامه های آیین موزه های برتر در هفته میراث فرهنگی

رییس ایکوم ایران و مدیرکل موزه های کشور صبح امروز به تشریح برنامه های کلی هفته میراث فرهنگی و برنامه های اختصاصی ایکوم ایران پرداختند.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری اکسیبو، نشست خبری سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران و هادی میرزایی میر کل موزه های کشور صبح امروز بیست و ششم اردیبهشت ماه به مناسبت هفته موزه و میراث فرهنگی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدا احمد محیط طباطبایی درباره تاریخچه تاسیس ایکوم ایران و اینکه یک نهاد غیر دولتی است، توضیح داد: اخیرا صحبتی درباره خروج دولت از ایکوم ایران شد که اصلا واقعیت ندارد و آقای میرزایی درباره آن توضیح می دهند.

سپس میرزایی درباره این شایبه عنوان کرد: اخیرا خبری کذب درباره خروج ایران از ایکوم مطرح شد، در حالیکه واقعیت ندارد و همه حق عضویت ها پرداخت شده است، ایکوم یک فعالیت انجمنی، غیر وابسته و خصوصی است، اما در همه دنیا ایکوم ها از موزه ها تبعیت می کنند.

وی درباره برنامه های هفته میراث فرهنگی گفت: روز جهانی موزه ها با برنامه ریزی مشخص صبح 29 اردیبهشت ماه از ساعت 9/30 صبح تا 12 با برنامه تجلیل از برترین های موزه و موزه داری برگزار می شود. همزمان چهاردهمین نمایشگاه آثار دیده نشده و کمتر دیده شده ایران از موزه ملی به استان های کشور انتقال داده شده و برای نخستین بار است که این اتفاق افتاده و مردم می توانند در شهر های مختلف با این آثار کهن آشنا شوند و موضوعات آموزشی و پژوهشی هم در اختیار استان ها قرار گرفته شده که با پیوست رسانه ای انعکاس داده می شود.

میرزایی همچنین عنوان کرد: رونمایی از الواح هخامنشی که قریب 88 سال از وطن دور بوده اند و شاید بزرگترین محموله استرداد بود که با 3506 تبلت هخامنشی به کشور برگشته است. برخی سوال دارند که چرا این آثار تا به حال به نمایش در نیامده است؟ علتش این است که قرار بوده در همه این سال ها از این لوح ها کار پژوهشی صورت بگیرد تلاش داریم در موزه ها از شی ء محوری فاصله بگیریم و بر روی اشیاء پژوهش صورت دهیم.

وی با اشاره به اهتمام همکاران موزه ملی برای نشان دادن آثار در روز موزه ها گفت: در امر تجلیل از برترین های موزه داری از مسیول امور موزه ها یک نفر، موزه دار برتر، امین اموال برتر، مرمت گر ملی، راهنما و مراقب آثار، پژوهشگر، کنشگر و فعال اجتماعی، مجموعه دار و دستگاه مبارزه با قاچاق اموال ملی تقدیر خواهد شد.

میرزایی با اشاره به وجود بیست پرونده استرداد اموال ملی در کشور گفت: یکی از پرونده ها قرآن کوفی بود که در سال 82 در سرقتی مسلحانه از موزه فارس ربوده شده و سال ها این پرونده مسکوت مانده بود، اما با تقریبا کمتر از یک سال پیش 4 پرونده حقوقی بر علیه این استرداد تشکیل و الحمدالله توانستیم برخی از برگ های آن را بیاییم چرا که این مصحف برگ برگ شده است. یکی دیگر از موضوعات مورد اهتمام ما تکمیل آرشیو ملی اموال رهگی است در دوره جدید این کار در حال پیگیری است و قریب 100 هزار اثر در سامانه جام ثبت و امیدواریم تا پایان دولت بخش عمده آثار ثبت شوند.

وی با اشاره به آیین افتتاح 14 نمایشگاه استانی در 11 استان کشور گفت: استان های آذربایجان شرقی و غربی، مازندران، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، کردستان، فارس، قزوین، گیلان و… شامل رونمایی جام خشایارشاه، جام زرین، اسطرلاب، پارچه های زربفت، طروف سفالی، سکه و اشیا سنگی و … هستند. همچنین قرار است از 5 نسخه بازی در شهر سوخته که برای 4500 سال پیش است، رونمایی شده و برای اولین بار این بازی ها آموزش داده می شوند تا مردم خطه سیستان و بلوچستان با آن آشنا شوند و برای نسل های بعد به یادگار بماند.

میرزایی با اشاره به اینکه سواد موزه ای و میراثی مردم باید افزایش پیدا کند، گفت: علتش این است که مردم تصور می کنند جنس و متریال ابزار فرهنگی و موزه ای به قدمت و اهمیت آن تاثیر می گذارد مثلا اگر یک لوح یا جامی زرین باشد، ارزش آن بیشتر است درح الیکه این جزو خطوط قرمز ما است از جمله رویکرد های برپایی نمایشگاه هم این است که بر همین تاکید کنیم ارزش یک اثر به زرین یا سیمین بودن آن نیست.
وی با بیان اینکه قریب 400 رویداد در سراسر کشور در هفته میراث برگزار می کنند، گفت: هفته میراث قله و بزرگترین رویداد میراثی کشور است، در ایام دیگر هم فعالیت ها متوقف نمی شود بلکه اینها اساس زنده بودن موزه ها و از سیاست های جدی ما هستند، انشاءالله همکاری ایکوم و میراث فرهنگی به ارتقای فعالیت موزه های ما بیانجامد.

سپس محیط طباطبایی با اشاره به بحران های قرن بیست و یک و اثرگذاری آن در موزه ها گفت: همه این بحران ها و مسیله ها محور فعالیت های ایکوم است، وظیفه موزه ها همزیستی و همگرایی در جامعه است همانکه وظیفه یونسکو و دیگر موسسات آموزشی و پژوهشی است. مفهوم مزه باید بین مردم ایجاد شود، ما نگاه موزه ای به اطرافمان نداریم.

وی درباره برنامه های اختصاصی ایکوم در هفته میراث فرهنگی گفت: همه موزه ها باید مخاطب اصلی اشان کودکان باشند به همین دلیل ما در روز دوم خرداد نشست کاخ نیاوران را درباره کودک و موزه ها برگزار خواهیم کرد. ظهر سوم خرداد در موزه فرش نشست موزه و معلولان و سالمندان را خواهیم داشت. نشست معماری و موزه هم یکم تا دوم خرداد و نشست مجموعه داران ایرانی در خانه اندیشمندان ایران عصر گاه و سی ام اردیبهشت ماه در روز جمعیت نمایشگاه پوشاک مردم اقوام در کاخ گلستان برپا خواهد شد. آیین موزه های برتر هم با یک سال وقفه سی ام اردیبهشت ساعت 17 تا 20 برپا می شود. هشتم خرداد نشست موزه های صنعتی، نهم خرداد نشست روز جهانی حافظان صلح در باغ موزه قصر برپا می شود. جشنواره چشم هفتم با همکاری موزه سینما هم امسال از ششم خرداد با اکرام فیلم هایی از موزه ها آغاز می شود.

محیط طباطبایی با بیان اینکه هیچ چیز بدتر از تعطیلی یک موزه نیست، توضیح داد: در حال حاضر تعداد موزه ها به لحاظ کمی خیلی زیاد شده و این وظیفه را برای ما زیاد می کند که به جایگاه موزه ها در امر توسعه یافتگی و تعامل با مردم توجه نکنیم.

وی با اشاره به اینکه ما عضو ردلیست جهانی نیستیم، گفت: پیشنهادی به ایکوم و وزارت میراث دادیم تا در ردلیست برای اشیاء قرار بگیریم که البته باید اعتباری بالغ بر 200 هزار دلار به ایکون برای این عضویت پرداخت کنیم.

در ادامه میرزایی با تاکید برایکه هنوز اعتباری در مجلس برای حفاظت و مرمت اشیاء باستانی تعریف نشده است، گفت: امسال 3500 اثر نیاز به مرمت داشتند البته در بودجه 1403 اقداماتی شده که اگر تخصیص پیدا کند بخشی از تجهیزات آزمایشگاهی، کارگاهی و مرمت اشیاء صورت می گیرد. الان هم در حال انتخاب 10 اثر شاخص برای مرمت هستیم در این مدت هم قریب 2 هزار اثر در چند ماه گذشته مرمت شدند. یکی دیگر از مشکلاتمان هم این بود که تا به حال مرمت کارانمان نشان هنری نمی گرفتند الان این اتفاق خوب صورت گرفته است.

همچنین محیط طباطبایی درباره انجمن دوستداران حامی موزه ها گفت: این هم باید احیاء شود که البته میرزایی از احیاء آن خبر داد.

میرزایی همچنین درباره پلتفرم صنایع خلاق توضیح داد: گفت:این پلتفرم با شرکت های هرمی متفاوت است قرار است با همت خانم دکتر جلالی اتفاق بیافتد و تلاش این است که آثار بی کیفیت دراین پلتفرم برای فروش قرار نگیرد.

وی در پایان گفت: در حال حاضر 829 موزه در کشور داریم که 260 موزه وابسته به میراث و 313 موزه خصوصی و 300 موزه هم غیر وابسته هستند. رویکرد ما سیاست هر شهر یک موزه است ولی نه به معنای اینکه ما خودمان موزه ایجاد کنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رونمایی از نسخ بازی در شهر سوخته / تشریح برنامه های آیین موزه های برتر در هفته میراث فرهنگی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رونمایی از نسخ بازی در شهر سوخته / تشریح برنامه های آیین موزه های برتر در هفته میراث فرهنگی"، کلیک کنید.