روز ترافیک مردم و چهره ها!

نمایشگاه کتاب تهران، در نهمین روز
طبق پیش بینی ها، روز شلوغی را پشت سر گذاشت به نحوی که در ساعاتی از روز در سالن ها با ترافیک جمعیتی مواجه بودیم.

به گزارش اکسیبو، پنجشنبه، 27 اردیبهشت ماه، نهمین روز از سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران درحالی به کار خود پایان داد که طبق پیش بینی ها، بازدیدکننده بسیاری را به مصلی تهران کشانده بود؛ برخی از بازدیدکننده از ساعت های اولیه صبح و پس از باز شدن درهای سالن ها، به مصلی مراجعه کرده بودندو طبق گفته سخنگوی نمایشگاه، در ساعت های اولیه ظرفیت پارکینگ ها تکمیل شده بود.

با توجه به تعداد بازدیدکنندگان، در ساعت هایی تهویه نامناسب و سالن ها به ویژه شبستان گرم بود البته این موضوعی بود که در نظرسنجی روزانه نمایشگاه کتاب نیز مطرح شده بود و علی رمضانی، سخنگوی نمایشگاه نیز در این باره گفت: برای تهویه نمایشگاه، نتوانستیم تدبیری اتخاذ کنیم؛ طی جلسه هایی که با حراست نمایشگاه داشتیم قرار شد، تعداد درهای بیشتری باز شود البته به گونه ای که در کار دستگاه های تهویه اختلال ایجاد نشود.

امروز برخی از ناشران از فرصت شلوغی و احتمالا برای جذب مخاطب استفاده کرده و تخفیف نامتعارفی برای کتاب هایشان در نظر گرفته بودند؛ حتی ناشرانی هم بودند که از ترفند «سه کتاب بخر، یک کتاب ببر» برای ترفند جذب مخاطب استفاده می کردند.

ناشری هم برای جذب مخاطب تبلیغ  مشارکت در چاپ اثر را مطرح کرده بود؛ از جنس تبلیغاتی که بیشتر در خیابان انقلاب شاهد آن هستیم؛ تبلیغاتی چون «پایان نامه خود را کتاب کنید» یا ناشری تراکت تبلیغاتی خود بین بازدیدکنندگان پخش کرده و یا گپ و گفتی از آن ها دعوت می کند از غرفه شان بازدید کنند. ناشری هم گویی را گذاشته و بسته به شانستان می توانید از تخفیف ناشر بهره مند شوید.

 امروز شاهد صف های طولانی برای گرفتن امضا و عکس یادگاری با نویسندگان و مترجمان گاه نچندان مطرح بودیم.

روز ترافیک مردم و چهره ها!

 در میان شبستان همچنان خانواده ها با فرزندان خود در گذشت و گذارند، کودکانی که گاه با گریه از مادران خود می پرسند «چرا من رو آوردی اینجا؟ من خسته شدم»

 البته نوجوانان هم بودند که دنبال کتاب های مورد علاقه خود در بخش بزرگسالان بودند و می گفتند: «کتاب هایی که برای ماست، جذاب نیستند.» در عین حال هم نمی دانستند چه کتاب هایی می تواند برایشان جذاب باشد.

امروز علاوه بر بساط دستفروشان در در مصلی و حیاط، شاهد فعالیت دستفروشان در داخل شبستان نیز بودیم.

امروز شاهد حضور چهره های سیاسی و نظامی  چون امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه، عباس عراقچی، کاظم موسوی بجنوردی، آیت الله محقق داماد، انسیه خزعلی معاون امور زنان و ریاست جمهوری، مصطفی میرسلیم، امیر دریادار شهرام ایرانی و تعدادی از نمایندهای مجلس بودیم. البته چهره های ادبی مانند قاسمعلی فراست، ناصر فیض، سعید بیابانکی، امید مهدی نژاد، مهرداد صدقی و امیرمهدی حقیقت هم به نمایشگاه آمده بودند.

سخنگوی نمایشگاه درباره میزان فروش نیز گفت: تا پایان روز هشتم (26 اردیبهشت) نمایشگاه کتاب، در بخش حضوری230 میلیارد تومان فروخته شد؛ که 152  میلیارد تومان از طریق درگاه های رسمی و 78 میلیارد تومان نیز از طریق درگاه های غیر رسمی و کارت به کارت بوده است. در بخش مجازی نیز فروش 120 میلیارد تومانی را تجربه کردیم که 85 میلیارد  تومان سهم ناشر و 35 میلیارد تومان سهم کتابفروشان بوده است. در مجموع نمایشگاه 350 میلیارد تومان فروش داشته است.

علی رمضانی درباره  تخلفات نمایشگاه کتاب نیز گفت: هیات رسیدگی نظارت و رسیدگی به تخلفات ناشران،  11 رای صادر شد  که 10 رای محکومیت و یک مورد برایت بود. عمده تخلفات عرضه کتب غیر، عرضه کتب مغایر با ضوابط نشر و فروش کتاب بدون اعلام وصول بود. احکامی چون توبیخ کتبی و درج در پرونده، اخذ تعهد و بدون درج پرونده، کاهش 50 درصدی متراژ غرفه در سال آینده برای 5 ناشر و برای  3 ناشر نیز تعطیلی غرفه از یک روز تا چند روز لحاظ شده است، پنل مجازی 2 نشر هم به صورت موقت بسته شد.

 به گفته او در بخش مجازی 690 هزار نسخه کتاب خریداری شده که در قالب 410 هزار بسته ساماندهی شده است.

سی وپنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار «بخوانیم و بسازیم» از 19 تا 29 اردیبهشت (1403) در محل مصلی امام خمینی(ره) به شکل حضوری و در سامانه ketab.ir به صورت مجازی برگزار می شود.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روز ترافیک مردم و چهره ها!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روز ترافیک مردم و چهره ها!"، کلیک کنید.