حملات سایبری روز به روز بیشتر و پیچیده تر می شود، اما این حملات قابل پیشگیری اند

حملات سایبری روز به روز بیشتر و پیچیده تر می شود، اما این حملات قابل پیشگیری اند

رییس پلیس فتا فراجا گفت: 83.8 درصد فعالیت کسب وکارهای مجازی در شهر تهران انجام می شود و تعداد کاربران تهرانی که از این خدمات آنلاین استفاده می کنند، در پایتخت بسیار زیاد است.

به گزارش اکسیبو، سردار وحید مجید در دومین همایش کسب و کارهای مجازی که با حضور، رییس مرکز ملی فضای مجازی و جمعی از مدیران کسب و کارهای آنلاین در مرکز همایش های هتل ارم برگزار شد، گفت: سال گذشته این همایش برای اولین بار برگزار شد و خروجی جلسه در بُعد فنی و مدیریتی و افزایش همکاری ها برای امنیت بسیار موثر بود. جلسه سال گذشته در پلیس فتا برگزار شد ولی این جمع امسال بزرگ تر است.

وی با بیان اینکه پلیس فتا با مرکز ملی فضای مجازی نیز همکاری دارد، گفت: ماهیت این جلسه توسعه فعالیت و همکاری پلیس با کسب و کارها و استفاده از ظرفیت سایر حوزه ها در زمینه امنیت است. ما امیدواریم در این جلسات همکاری های بیشتری صورت گیرد و دو طرف سود ببرند.

رییس پلیس فتای فراجا با بیان اینکه اقدامات پلیس فتا بسیار گسترده است، گفت: در همین راستا نیز مقابله با جرایم سایبری که دارای جهت های مختلف بوده و حملات سایبری نیز جزو مهم ترین آن ها است بسیار اهمیت دارد زیرا این مسیله باعث به وجود امدن مشکل در خدمات مختلف می شود.

رییس پلیس فتا فراجا ادامه داد: درحوزه امنیت کسب وکارها از سال 90 پرونده هایی تشکیل شده اما در چندسال اخیر با توجه به مقررات، حوزه عمومی و تخصصی کسب و کارها به پلیس فتا واگذار شد. این موضوع بسیار جدید بود و ما اقدامات مناسبی را شروع کردیم.

مجید با بیان اینکه حملات سایبری روز به روز بیشتر و پیچیده تر می شود، گفت: اما این حملات قابل پیشگیری هستند و پلیس در این باره با بخش خصوصی همکاری های خوبی دارد. برخی اقدامات پیشین و پسین در حوزه حملات سایبری وجود دارد که الحمدالله اقدامات خوبی انجام داده می شود تا در کنار کسب و کارها باشیم و خدمات خوبی به کاربران ارایه دهیم.

رییس پلیس فتای فراجا ادامه داد: ما همراه کسب و کارها هستیم.در زمان کرونا بیش از 70 درصد از فعالیت های مردم، به صورت مجازی شد. ظرفیت کسب و کارها باید افزایش پیدا می کرد و همچنین امنیت باید بیشتر می شد. در این زمینه رمز دوم اینترنتی را با همکاری بانک مرکزی را اجرا و الزامی کردیم.

مجید گفت:ما تصور می کردیم با توجه به افزایش فعالیت ها در فضای مجازی، جرایم این حوزه نیز زیاد شود اما میزان جرایم به نسبت فعالیت ها 22 درصد کمتر شد. در صورتیکه در سایر کشورها افزایش جرایم دیده می شود.

وی با بیان اینکه ما در پلیس فتا ما خودمان را با خودمان مقایسه نمیکنیم، گفت: معیار مقایسه ما شاخص هایی است که دنیا وجود دارد.

مجید گفت: در محیط کسب وکار هم که محیطی رقابتی است باید فعالان و مدیران این حوزه خودشان را بسنجند و با سایر کشورها نیز مقایسه کنند.

رییس پلیس فتای فراجا با بیان اینکه مهم ترین شاخص کسب وکارهای آنلاین امنیت در حوزه سایبری است، گفت: این موضوع همواره باید مورد بررسی قرار بگیرد. مسیله امنیت بسیار مهم است و امنیت نیاز به استمرار و ارایه خدمات دارد و ما این نگاه را داریم.

وی خطاب به صاحبان کسب و کارهای مجازی گفت: خدمات شما در کاهش تردد مردم، اتلاف وقت، صرفه جویی در منابع انسانی، تاثیر در اقتصاد دیجیتال و کاهش ترافیک موثر است. بنابراین بسیار فعالیت های شما مهم است.

رییس پلیس فتای فراجا ادامه داد: در این حوزه، هرفردی که ایده ای دارد ایده خود را ارایه کند تا قوانین بررسی شده و در صورت امکان عملی شود.امنیت سایبری در دنیا مهم است زیرا اگر بی امنی ایجاد شود روی همه تاثیر منفی می گذارد. این جرایم فرامرزی نیز هستند  و با اقدامات پلیسی بین المللی ترکیب می شود.

رییس پلیس فتا فراجا ادامه داد: عادت مردم به کسب وکار های اینترنتی افزایش یافته و امنیت نیز باید بیشتر شود.

مجید با اشاره به اقدامات پلیس فتا گفت: ایجاد نظام کلاس بندی، شناسنامه دار کردن خدمات، تدوین و ابلاغ دفترچه الزامات انتظامی سایبری، ارزیابی کسب وکارها بر اساس بازبینی های علمی، تبادل و اشتراک اطلاعات، ارسال پیامک هشدار انبوه، ایجادصفحه کسب وکارها مجازی در سایت پلیس فتا از جمله اقدامات پلیس فتا در این زمینه است.

وی افزود: بر اساس بررسی های انجام شده در سطح شهر تهران 83.8درصد خدمات کسب وکارهای مجازی انجام می شود و سایر استان های زیر ده درصد مشارکت دارند.

رییس پلیس فتا فراجا ادامه داد: در زمینه ارسال پیامک، 800 هزار پیامک هشداری به 67 هزار صاحب کسب وکارها ارسال شده است.

مجید گفت: برای صدور ای نماد، باید سطح امنیت کسب وکارها و تراکنش های مالی مبنی بر امنیت بررسی شود، ای نماد سطوح بندی شود که در این باره اقداماتی انجام خواهد شد. در زمینه سند التزامات سایبری، کارشناسان از قوانین سایر کشورها استفاده کرده و با بومی سازی این قوانین ایجاد و به افراد ارسال شد.همچنین از نظرات افراد در این زمینه استفاده می کنیم.

رییس پلیس فتا فراجا ادامه داد: 235 بازدید حضوری از کسب و کارها انجام شده و در مجوع امسال  2500 مورد ارزیابی و غربالگری از کسب و کارهای مجازی انجام شده است.
وی همچنین گفت: انطباق پذیری با استاندارها مناسب است اما کافی نیست و باید نگاه متمرکز به زیرساخت های کسب وکارها و امنیت سایبری ایجاد شود.اهمیت امنیت سایبری را نباید فراموش کرد و باید هرچه زودتر به نقطه مطلوب برسیم که تاثیر و فایده آن را همه خواهیم دید.

رییس پلیس فتا فراجا خطاب به صاحبان کسب وکارهای مجازی ادامه داد: مسیله امنیت را به مسیولان واگذار نکنید. خودتان حتما نظارت کنید و با پلیس همکاری کنید و تجربیات را انتقال دهید و دقت کنید مسیولیت اصلی با مدیران مجموعه هااست.

مجید در پایان با بیان اینکه امیدوارم این نشست گامی برای افزایش همکاری های ما باشد؛ گفت:  ما در این سال ها یاد گرفتیم دامنه کسب وکارهای خصوصی با توجه به افزایش تقاضا در حال رشد بسیار است و پلیس به تنها نمی تواند ضامن امنیت باشد و باید از اتحادیه ها و سایر مراکز استفاده کنیم اما تامین امنیت توسط بخش خصوصی در سایر کشورها توسط خود شرکت های خصوصی تامین شود. بنابراین لطفا از شرکت های دانش بنیان که می توانند در این زمینه کمک کنند، استفاده کنید.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حملات سایبری روز به روز بیشتر و پیچیده تر می شود، اما این حملات قابل پیشگیری اند" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حملات سایبری روز به روز بیشتر و پیچیده تر می شود، اما این حملات قابل پیشگیری اند"، کلیک کنید.