حرم های امامزادگان متعلق به شخص یا جناحی نیستند

حرم های امامزادگان متعلق به شخص یا جناحی نیستند

اکسیبو/فارس معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه، بقاع متبرکه را لنگرگاه های معنویت کشور توصیف و تاکید کرد که این اماکن متعلق به شخص یا جناحی نیستند.

حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا عادل شامگاه پنج شنبه، 27 اردیبهشت ماه در همایش بزرگداشت امامزادگان فارس و همراه با آیین تکریم و معرفی بقعه متبرکه حضرت شاهداعی الی الله شیراز که در حرم مطهر حضرت سیدعلاءالدین حسین(ع) شیراز برگزار شد، گفت: روز بزرگداشت امامزادگان در دهه کرامت ما را متوجه حضور و نورانیت آنان می کند.

وی، فارس را دیار علم، ادب و هنر، شهدا و سومین حرم اهل بیت(ع) عنوان کرد و افزود: بیشترین تعداد امامزادگان و بقاع متبرکه سطح کشور در استان فارس قرار دارد.

عادل، بقاع متبرکه و حرم ایمه و امامزادگان را تجلی اعجاز سوره کوثر دانست و گفت: بقاع متبرکه و امامزادگان، لنگرگاه های معنویت این کشور هستند. این اماکن، اعتاب فرهنگی و اجتماعی هستند که جامعه را به سمت را نور هدایت می کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه از وجود 8 هزار و 767 بقعه متبرکه در سطح کشور خبر داد و افزود: حضور این بقاع متبرکه برکت زندگی ما هستند. متعلق به شخص یا جناحی نیستند. دارالشفای دردمندان و ملجا بی پناهان هستند و کسی در این اماکن مالکیتی ندارد.

وی با بیان اینکه شرافت امامزادگان نه فقط به خاطر انتساب آنان به پیامبر مکرم اسلام(ص) است، بلکه این ها غالباً علمای بزرگ دین بودند، گفت: وقتی روایات اهل بیت(ع) را می خوانیم، اسامی اینان را در سلسله روات احادیث مشاهده می کنیم. بسیاری از این امامزادگان در راه نشر معارف شهید شدند. جان خود را فدا کردند تا ماموریت خود را به سرانجام برسانند.

عادل، امامزادگان را پیام آوران ولایت برای شیعیان توصیف کرد و افزود: اگر امروز نام علی(ع) و فاطمه(س) را بر زبان جاری می کنیم و شیعه هستیم، حتماً بخشی از این موضوع به حضور و تلاش و رشادت های امامزادگان در نشر معارف اهل بیت(ع) بازمی گردد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با یادآوری اینکه بنیانگذار اولین حکومت شیعی در ایران اسلامی امامزاده سیدمحمد کیا در طبرستان بوده است، گفت: ما معارف و شیعه بودن خود را از این امامزادگان داریم. اینکه به آنان اعتقاد داشته و کرامات آنان را نقل می کنیم، کمترین چیزی است که از آنان نقل می کنیم.

وی با اشاره به وجود بیش از یک هزار و 400 بقعه متبرکه در استان فارس اظهار کرد: انصافاً استان فارس یکی از استان هایی است که فعالیت های بسیار شایسته، فاخر و شاخص در حرم های امامزادگان آن در حال انجام است و این هم حاصل تلاش، پشتکار، عشق و علاقه و ارادت مردمان این دیار به ساحت مقدس امامزادگان است.

عادل با بیان اینکه کارهای بزرگی مجموعه اوقاف فارس در ایام اربعین در خدمت رسانی به زایران امام حسین(ع) به عهده می گیرد که جای قدردانی دارد، گفت: طرح های ویژه و کارهای اجتماعی در مراکز افق استان فارس به خوبی اجرا می شوند که جای تقدیر دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: اگر وجود بقاع متبرکه برای نعمت است، ما هم وظیفه شکرگزاری در مقابل این نعمت ها داریم. اگر امروز فرصتی برای خدمت فراهم شده است را باید قدردان بدانیم. شکرگزاری این نعمت آن است که وظیفه خادمی خود را در برابر امامزادگان درست انجام دهیم.

وی یادآور شد: ایمه اطهار و امامزادگان در طول عمر پربرکتشان سعی می کردند در تاثیرگذاری و ترویج و نشر معارف قرآن و رسیدگی به ضعفا پیشگام باشند امروز هم باید حرم های آنان هم همین ویژگی را داشته باشند و ما هم باید این ظرفیت را ایجاد کنیم تا مردم از این ظرفیت ها بهره ببرند و زایران بتوانند از فضای معنوی حرم استفاده کند.

عادل با بیان اینکه وظیفه داریم از این فرصت ها به نحو احسن استفاده کنیم تا زایران و جوانان از این ظرفیت معنوی امامزادگان استفاده کنند، گفت: به خصوص در این شرایط که هجمه زیادی علیه اعتقادات ما انجام می شود، حلقه های نورانی امامزاگان این ظرفیت را دارد که بتواند اعتقادات نسل جوان را تحکیم کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: اگر امروز سیل شبهات وجود دارد تا اعتقادات مردم درباره زیارت و جایگاه امامزادگان سست شود به خاطر تاثیرگذاری آنان است وگرنه اگر تاثیرگذاری نداشت که کاری به این اماکن نداشتند.

وی با بیان اینکه دشمن در جنگ نرم، ذهنیت افراد را به سمتی که خود می خواهد، سوق می دهد، گفت: امروز دشمن راجع به امامزادگان شبهه زیاد ایجاد می کنند و باید در این زمینه هوشیار باشیم.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حرم های امامزادگان متعلق به شخص یا جناحی نیستند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حرم های امامزادگان متعلق به شخص یا جناحی نیستند"، کلیک کنید.