جلوی سقوط آزاد کاهش جمعیت گرفته شد

جلوی سقوط آزاد کاهش جمعیت گرفته شد

رییس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به جامعه 76هزار نفری ماماها در کشور و نقش آنها در اجرای سیاست های جمعیتی، گفت: به دنبال اقدامات خوبی که در این دولت و با تلاش وزارت بهداشت صورت گرفته، جلوی سقوط آزاد کاهش موالید گرفته شد.

به گزارش اکسیبو، دکتر محمد رییس زاده در مراسم روز ماما، خطاب به حاضران در جلسه گفت: حتما باید به شما جامعه بزرگ مامایی تبریک بگوییم که عمر و تجربه خود را صرف شیرین ترین و زیباترین تجربه هستی و خاطره یک خانواده می کنید و واسطه ظهور امن فیض خداوندی حیات بر روی زمین هستید و این حتما جای تقدیر دارد و جایگاه شما در جامعه پزشکی جایگاه بسیار رفیعی است؛ به اندازه ارزش جان یک سرزمین وتداوم خلقت. راز قوی بودن این کشور عزیز و دوست داشتنی که به جان نفوس خود وابسته است، به دستان شماست که از نفوس این دیار مراقبت می کنید، هم در دوران بارداری، هم در دوران زایمان و هم مراقبت های پس از زایمان.

وی افزود:  زیربنای اصلی توسعه پایدار و اقتدار هر کشور تناسب مستقیم با نیروی جوان مولد دارد و حتما یکی از مولفه های تقویت آن جمعیت سالم مولد، عملکرد جامعه عظیم 76 هزار نفری مامایی کشور است. از این منظر جامعه مامایی ارزش بالایی دارد و باید برای تحقق آینده کشور برای جامعه مامایی سرمایه گذاری های کلان در بعد علمی و کارکردی انجام شود. این سرمایه گذاری های کلان لازمه توسعه و تعالی و جوانی جمعیت است. اگر ما می خواهیم از این سیاه چاله ی جمعیتی بیرون بیاییم و از آن پنجره طلایی جمعیت استفاده کنیم، حتما باید قدر جامعه مامایی را بدانیم.

رییس زاده همچنین در سخنان خود به آمار قابل توجهی اشاره کردو افزود: ما در سال های 92 تا 400  یک شیب وحشتناک رو به نزول جمعیتی داشتیم. در سال 98 نسبت به سال قبل از آن، 12.4 درصد کاهش موالید داشتیم. این کاهش را هنوز داریم اما سرعت شیب کمتر شده است با اقدامات خوبی که در این دولت و با تلاش وزارت بهداشت  شده است سرعت نزول کمتر شده است.  

وی در همین زمینه عنوان کرد: در 1400، یک میلیون و 114 هزار تولد داشتیم. 1401 یک میلیون و75 هزار و در سال 1402، یک میلیون و 57 هزار. لذا کاهش1401 نسبت به 1400، 3.6 بوده اما کاهش 1402 نسبت به 1401، 1.6 بود و جلوی آن سقوط آزاد  کاهش موالید گرفته شد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، وی  با استناد به آخرین آمار سازمان نظام پزشکی گفت:  از 76 هزار نفر جمعیت مامایی کشور تنها 10درصد آن ها پروانه مطب داردند. یعنی 7هزار و 712 پروانه فعال مامایی داریم.   یکی از مهمترین مولفه های تشویق به فرزندآوری این است که دوران زایمان و بارداری به تجربه خوشایند و مطمینی تبدیل شود و  هرقدر این تجربه شیرین باشد، تکرار آن محتمل تر خواهد بود و جمعیت عظیم جامعه مامایی در ایجاد این تجربه خوشایند نقش مهمی دارند که باید بکار گرفته شوند و این واقعیت ها را باید مسیولان عزیز کشور بدانند.

رییس زاده گفت: جشن روز ماما باید یک جشن واقعی افزایش جمعیت سالم و قوی باشد و حتما ما باید به آینده امیدوار باشیم و موظفیم که به نسل جدید امید و نشاط بدهیم.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جلوی سقوط آزاد کاهش جمعیت گرفته شد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جلوی سقوط آزاد کاهش جمعیت گرفته شد"، کلیک کنید.