توصیه های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان برای روزهای آلوده

توصیه های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان برای روزهای آلوده

اکسیبو/کرمان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان اعلام کرد میزان کیفیت هوا در شهر رفسنجان در شرایط ناسالم برای عموم قرار دارد.

بر این اساس، توصیه شده با توجه به شرایط کنونی کیفیت هوا در رفسنجان؛ افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان، کودکان دارای مشکل تنفسی، زنان باردار و افراد دارای نقص ایمنی فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

میوه و سبزیجات زرد و نارنجی زیاد استفاده کنید، مصرف بالای هویج، کدو حلوایی، گوجه فرنگی، طالبی، موز و انبه اکیدا توصیه می شود. میوه ها و سبزی های دارای بتاکاروتن بالا که در بدن تبدیل به ویتامین A می شود به بدن کمک می کند تا اثرات مضر ناشی از استنشاق ذرات سمی هوا کاهش یابد.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به منظور کاهش اثرات ناشی از آلودگی هوا بر سلامت جامعه و کاهش انتشار آلاینده ها، اصول بهداشتی زیر را به شهروندان توصیه می کند:

خودداری از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می شود تا شرایط به حالت مطلوب برگردد. همه ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی در این شرایط در هوای باز خودداری کنند.

نوشیدن مایعات به ویژه آب در شرایط آلودگی هوا نه تنها باعث شستشوی دستگاه گوارش می شود بلکه عطش و خشکی دهان ناشی از آلودگی هوا را نیز از بین می برد. از طرفی با نوشیدن آب و فعالیت دستگاه گوارش، بخشی از آلودگی های وارد شده به بدن توسط ادرار دفع می شود.

افرادی که مبتلا به سرماخوردگی (زکام همراه با حساسیت)، کرونا ویروس و یا مشکلات تنفسی هستند و افراد مبتلا به آسم بدون علامت، در زمره گروه های آسیب پذیر هستند. بنا براین به گروه های آسیب پذیر ذکر شده توصیه می شود از تردد در محیط های باز خودداری کنند.

ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی توانند مانع ورود آلاینده های هوا به سیستم تنفسی شوند. بنابراین استفاده از آنها توصیه نمی شود. لذا ماسک های ویژه ای که با عنوان P1 , P2 (ماسک های سوپاپ دار) که در داروخانه ها عرضه می شود برای این شرایط تا حدی مناسب است. (مخصوصا برای افرادی که مجبورند در فضای باز فعالیت داشته باشند).

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توصیه های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان برای روزهای آلوده" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توصیه های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان برای روزهای آلوده"، کلیک کنید.