تصویر روز ناسا: برج شیطان با 100 سال نوری ارتفاع

به گزارش اکسیبو، کاتالوگ نجومی «راجرز، کمپبل و وایتوک» که سال 1960 (1339) منتشر شد، به کاتالوگ RCW معروف است و منطقه نشری RCW 85 (هشتاد و پنجمین جرم در این کاتالوگ) که موضوع تصویر امروز است، در نیم کره جنوبی آسمان، بین ستارگان درخشان رجل القنطورس و حضار (آلفا و بتا قنطورس) دیده می شود.

این سحابی نشری، ابر میان ستاره ای مه آلودی است که از گاز هیدروژن و غبار ساخته شده و حدود 5000 سال نوری با ما فاصله دارد. RCW 85 بسیار کم فروغ است؛ اما در این تصویر استادانه که طی 28 ساعت نوردهی با فیلترهای باریک و پهن باند تهیه شده، جزییات ساختارهای مختلف در امتداد لبه های خوش تعریف به وضوح دیده می شوند.

تصویر روز ناسا: برج شیطان با 100 سال نوری ارتفاع

این سحابی وسوسه انگیز را برج شیطان نامیده اند، زیرا شکل ظاهری آن به تغییرات دراماتیک دیگر زایشگاه های ستاره ای شباهت دارد که ابرهای گاز و غبارشان با بادهای پرانرژی و تشعشعات ستاره های تازه متولدشده تراشیده شده اند.

با توجه به فاصله 5000 سال نوری ما از سحابی، این قاب تلسکوپی گستره ای به پهنای 100 سال نوری را در محدوده این سحابی فرا گرفته است.

اعتبار تصویر: مارتین پوگ. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: برج شیطان با 100 سال نوری ارتفاع" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: برج شیطان با 100 سال نوری ارتفاع"، کلیک کنید.