انتقاد از تبلیغ دخانیات در شبکه نمایش خانگی / مخالفت با فروش سیگار در فروشگاه های زنجیره ای

انتقاد از تبلیغ دخانیات در شبکه نمایش خانگی / مخالفت با فروش سیگار در فروشگاه های زنجیره ای

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تاکید بر ممنوعیت تبلیغ دخانیات، در عین حال از نامه نگاری با سازمان صدا و سمیا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه های مربوطه جهت جلوگیری از تبلیغ سیگار در شبکه نمایش خانگی خبر داد.

دکتر جعفر جندقی در گفت وگو با اکسیبو، با بیان اینکه مصرف هر شکلی از سیگار و دخانیات برای بدن مضر است، گفت: اگرچه مصرف دخانیات برای سلامتی خطرناک است اما مصرف کنندگان دخانیات در کشور حضور دارند.  با توجه به اینکه دخانیات در کشور مصرف می شود، بخش خصوصی و دولتی در زمینه تولید و پخش دخانیات فعالیت می کنند.

ممنوعیت تبلیغ دخانیات حتی بر روی پاکت های سیگار

وی با بیان اینکه تمام  عرضه کنندگان دخانیات باید براساس « قانون جامع کنترل دخانیات» فعالیت کنند، خاطرنشان کرد: هرگونه تبلیغ برای مصرف دخانیات ممنوع است؛ حتی اگر روی پاکت سیگار باشد. کمیته ای در ارتباط با دخانیات تشکیل شده که در ارتباط با  مسایل مختلف مانند تصاویر روی پاکت های سیگار تصمیم می گیرد. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از طریق «ستاد کشوری کنترل دخانیات» نسبت به کنترل مصرف دخانیات اقدام و اجرای مصوبات را پیگیری می کند.  

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره ممنوعیت تبلیغ  مصرف دخانیات افزود: هر مولفه ای مانند تابلو بر اساس ابعاد دلخواه توزیع کننده، استفاده از نور و روشنایی در باکس های سیگار و استفاده از  ابزارهایی مانند  قلیان در ویترین فروشگاه ها، حکم تبلیغ برای مصرف دخانیات به حساب می آیند و وزارت بهداشت با تمام این موارد مخالف است. وزارت بهداشت با استفاده از اهرم های نظارتی خود با هرگونه تبلیغ برای مصرف سیگار و دخانیات برخورد می کند.

مخالفت وزارت بهداشت با فروش سیگار در فروشگاه های زنجیره ای

وی ادامه داد: برخی افراد موضوع فروش سیگار در فروشگاه های زنجیره ای را  پیگیری می کنند؛ اما وزارت بهداشت با فروش دخانیات و سیگار در فروشگاه های زنجیره ای مخالفت می کند. اگر در مراکز عرضه و فروش مواد غذایی، با فروش سیگار مواجه شویم با این موضوع برخورد می کنیم.  

وی با بیان اینکه سریال های نمایش خانگی نسبت به تبلیغ دخانیات اقدام می کنند، اظهار کرد: خانواده ها نسبت به این موضوع انتقاداتی وارد کرده اند و در ارتباط با این موضوع با وزارت بهداشت تماس گرفته اند. خانواده ها از وزارت بهداشت درخواست کرده اند موضوع مصرف و تبلیغ دخانیات در سریال های نمایش خانگی را پیگیری کنیم. 

نامه نگاری وزارت بهداشت برای جلوگیری از تبلیغ دخانیات در شبکه نمایش خانگی

جندقی ادامه داد: موضوع تبلیغات دخانیات در سریال های نمایش خانگی در کانون توجه وزارت بهداشت قرار گرفته و به این موضوع رسیدگی کرده ایم. در وزارت بهداشت نامه ای خطاب به روسای سازمان صدا و سمیا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه های اجرایی نوشته ایم که با استفاده از اهرم های نظارتی خود از تبلیغ سیگار در شبکه نمایش خانگی جلوگیری کنند.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتقاد از تبلیغ دخانیات در شبکه نمایش خانگی / مخالفت با فروش سیگار در فروشگاه های زنجیره ای" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتقاد از تبلیغ دخانیات در شبکه نمایش خانگی / مخالفت با فروش سیگار در فروشگاه های زنجیره ای"، کلیک کنید.