الاخبار فاش کرد؛ جزییات پیشنهاد آتش بس رژیم صهیونیستی به حماس

الاخبار فاش کرد؛ جزییات پیشنهاد آتش بس رژیم صهیونیستی به حماس

در شرایطی که منابع فلسطینی از عقب نشینی رژیم صهیونیستی از مواضع قبلی خود در مذاکرات صحبت می کنند یک رسانه برجسته عربی متن سند پیشنهادی این رژیم درباره آتش بس که چند روز قبل توسط مصر به حماس تحویل داده شد را منتشر کرد.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری اکسیبو، روزنامه الاخبار لبنان متن پیشنهاد جدید رژیم صهیونیستی در مذاکرات آتش بس که توسط طرف مصری روز جمعه به جنبش حماس فلسطین تحویل داده شد را منتشر کرد.

بر اساس اطلاعاتی که به دست الاخبار رسیده چهارچوب این توافق با هدف آزادی همه اسرای صهیونیست در نوار غزه اعم از اسرای نظامی یا غیرنظامی و چه زنده و چه مرده است. همچنین چهارچوب این توافق در همه مراحل و دوره های آن به آرامش پایدار و اجرای اقداماتی که منجر به رسیدن به آتش بس می شود تاکید دارد.

به گزارش الاخبار، چهارچوب این توافق شامل سه مرحله است که به شکل زیر می باشد:

مرحله اول (40 روز و قابل تمدید)

– توقف موقت عملیات نظامی از سوی هر دو طرف و عقب نشینی نیرو های اسراییلی به دور از مناطق پرجمعیت به سمت منطقه ای نزدیک به مرز ها در همه مناطق نوار غزه.

– توقف همه عملیات های هوایی، چه نظامی و چه شناسایی در نوار غزه به مدت 8 ساعت در روز و به مدت 10 ساعت در روز های آزادی اسرا.

-در روز هفتم بعد از آزادی همه اسرای زن صهیونیست، نیرو های اسراییلی از خیابان الرشید به سمت امتداد خیابان صلاح الدین عقب نشینی می کنند، به نحوی که ورود کمک های بشردوستانه به غزه تسهیل شود، عملیات بازگشت آوارگان غیر مسلح به مناطق زندگی خود آغاز گردد و غیرنظامیان در سراسر مناطق نوار غزه بتوانند آزادانه تردد کنند.

-در روز بیست و دوم بعد از آزادی دو سوم اسرا نیرو های اسراییلی از مرکز نوار غزه به ویژه محور شهدای نتساریم و محور میدان الکویت به منطقه ای نزدیک به مرز ها عقب نشینی می کنند تا آوارگان غیرنظامی بتوانند به محل سکونت خود در شمال نوار غزه برگردند.

-ورود مقادیر کافی و مناسب از کمک های انسانی و سوخت به همه مناطق غزه تسهیل می شود تا نیروگاه های برق راه اندازی گردد و همچنین امکانات لازم جهت انجام عملیات آواربرداری فراهم شود و بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و نانوایی ها در سراسر مناطق نوار غزه فعالیت خود را از سر بگیرند و این وضعیت در همه مراحل توافق ادامه خواهد داشت.

تبادل اسرا و بازداشت شدگان میان دو طرف

-بر اساس متن پیشنهادی رژیم صهیونیستی جنبش حماس ابتدا حداقل 33 اسیر زن و مرد اسراییلی را آزاد می کند که شامل همه اسرای زنده زن از جمله نظامی و غیرنظامی و افراد زیر 19 سال و بالای 50 سال و بیماران و مجروحان هستند، در مقابل اسراییل به ازای هر اسیر زن صهیونیستی که آزاد می شود 20 اسیر زن و کودک فلسطینی را بر اساس لیست های ارایه شده توسط حماس آزاد می کند.

-بر این اساس حماس همه نظامیان زن اسراییلی را که زنده هستند آزاد می کند و در مقابل اسراییل به ازای هر نظامی زن خود که آزاد می شود 40 اسیر فلسطینی را که 20 نفر محکوم به حبس ابد و 20 نفر آنها بیش از 10 سال از مدت محکومیتشان باقی نمانده است طبق لیست های ارایه شده توسط حماس آزاد می کند.

جدول زمانبندی مبادله اسرا بین دو طرف در مرحله اول

-بر اساس این پیشنهاد حماس 3 اسیر اسراییلی را در روز اول توافق آزاد می کند و بعد از آن حماس هر 3 روز یکبار 3 اسیر دیگر را آزاد می کند که شامل همه اسرای زن اعم از نظامی و غیرنظامی می شود و این روند تا روز سی و سوم ادامه دارد. اسراییل نیز همان مواردی که توافق شده بود را انجام می دهد و تعداد مشخص شده از اسرای فلسطینی را آزاد می کند.

-بر این اساس حداکثر تا روز هفتم حماس باید فهرستی از همه اسرای اسراییلی باقیمانده را ارایه کند تا در روز سی و چهارم توافق آزاد شوند؛ یعنی روز توافق برای توقف عملیات نظامی برای چند روز. در ازای آن طرف اسراییلی همان تعداد اسیران فلسطینی را که قبلاً بر سر آنها توافق شده بود آزاد خواهد کرد.

-توجه است که عملیات تبادل اسرا به میزان تعهد به بند های توافق از جمله در زمینه توقف عملیات های نظامی و عقب نشینی نیروها، بازگشت آوارگان به مناطق خود و ورود کمک های انسانی به نوار غزه مرتبط است.

-همچنین هیچ یک از اسرای آزاد شده فلسطینی نباید مجدداً بازداشت شوند.

-حداکثر تا شانزدهمین روز از مرحله اول توافق و بعد از آزادی نیمی از اسرای اسراییلی گفتگو های غیر مستقیم میان دو طرف در خصوص توافق بر سر تمهیدات لازم جهت بازگشت آرامش پایدار آغاز خواهد شد.

-سازمان ملل متحد، آژانس های مربوطه و سایر سازمان های بین المللی کار خود را در ارایه خدمات بشردوستانه در تمام مناطق نوار غزه انجام می دهند و این امر در تمام مراحل توافق ادامه دارد.

-کار بازسازی زیرساخت های برق و آب و بهداشت و ارتباطات و جاده ها در تمام مناطق نوار غزه آغاز می شود و بعد از انجام هماهنگی های لازم تجهیزات مربوطه برای تیم های دفاع مدنی جهت انجام عملیات آواربرداری وارد نوار غزه می گردد و این امر در تمام مراحل توافق ادامه دارد.

– اقداماتی هم برای ایجاد کمپ های سرپناهی جهت اسکان آوارگانی که خانه های خود را در طول جنگ از دست داده اند انجام می شود.

-از روز چهاردهم توافق تعداد مشخصی از مجروحان نظامی می توانند از طریق گذرگاه رفح برای دریافت خدمات درمانی به خارج از غزه منتقل شوند.

مرحله دوم (42 روز)

-این مرحله شامل تکمیل توافق درباره تمهیدات لازم جهت بازگشت به آرامش پایدار و اعلام لازم الاجرا شدن آن قبل از شروع تبادل اسرا بین دو طرف است که در اینجا درباره آزادی اسرای اسراییلی باقیمانده در نوار غزه که در قید حیات هستند و شامل اسرای مرد نظامی و غیرنظامی می شوند در مقابل آزادی تعداد توافق شده از اسرای فلسطینی در زندان های رژیم اشغالگر و همچنین بازداشت شدگان فلسطینی که در طول جنگ غزه توسط ارتش اسراییل در این منطقه بازداشت شدند و در اردوگاه ها حبس هستند صحبت می کنیم.

-این مرحله همچنین شامل عقب نشینی نیرو های اسراییلی به خارج از نوار غزه و آغاز اقدامات لازم جهت انجام عملیات بازسازی همه خانه ها و زیرساخت های مدنی غزه می شود که در طول جنگ ویران شده است.

مرحله سوم (42 روز)

-در این مرحله همه اجساد مردگان دو طرف بعد از شناسایی آنها مبادله می شوند.

-در مرحله سوم همچنین اجرای طرح بازسازی غزه به مدت 5 سال شامل بازسازی خانه ها و زیرساخت های مدنی آغاز می گردد و طرف فلسطینی نباید هیچگونه تجهیزات یا مواد اولیه و امکانات دیگر برای اهداف نظامی وارد غزه کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "الاخبار فاش کرد؛ جزییات پیشنهاد آتش بس رژیم صهیونیستی به حماس" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "الاخبار فاش کرد؛ جزییات پیشنهاد آتش بس رژیم صهیونیستی به حماس"، کلیک کنید.