اقدام عراق برای ابطال گذرنامه تروریست های ضد ایرانی

اقدام عراق برای ابطال گذرنامه تروریست های ضد ایرانی

یک رسانه عربی گزارش داد که بغداد به دنبال ابطال گذرنامه های عناصر تجزیه طلب ضد ایرانی ای است که از سوی دولت اقلیم کردستان عراق صادر شده است.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری اکسیبو، روزنامه قطری «العربی الجدید» می گوید به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد بغداد فرایند ابطال گذرنامه اعضای ارشد گروهک های کُرد تجزیه طلب را آغاز کرده است.

به نوشته این روزنامه، وزارت کشور عراق که ماه مارس دستور ابطال گذرنامه «مصطفی محمد هجری» سرکرده گروهک تروریستی حزب دموکرات کردستان ایران را صادر کرده بود، اکنون روند ابطال گذرنامه چند عضو ارشد این گروهک را آغاز کرده است.

العربی الجدید می گوید مشخص شده است که این افراد از اداره گذرنامه و ثبت احوال منطقه کردستان عراق به صورت غیرقانونی گذرنامه دریافت کرده اند تا سفرشان به عراق تسهیل شود.

دو مقام وزارت کشور عراق که اشاره ای به نام آنها نشده به العربی الجدید گفتند که نهاد های اطلاعاتی ایران، بغداد را در جریان این موضوع قرار داده اند و طرف عراقی از این مسیله بی اطلاع بوده است.

العربی الجدید همچنین گزارش داد به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد «برخی طرف های سیاسی در منطقه کردستان طی سال های گذشته به دلایل مختلف و بدون مراجعه به بغداد در پرنده اعطای تابعیت عراقی به ده ها تن از اعضای گروهک های تجزیه طلب ضد ایرانی دست داشته اند.»

این رسانه قطری در ادامه اشاره می کند که برخی از شبه نظامیان کُرد سوریه موسوم به «نیرو های دموکراتیک سوریه» (قسد) و برخی از اعضای «حزب کارگران کردستان» (پ. ک. ک) نیز از این طریق گذرنامه دریافت کرده اند که این امر، به علت وجود سازمان هایی رسمی در منطقه کردستان عراق است که اختیار صدور این کارت های شناسایی و ثبت شماره سریال های رسمی را داشته اند.

ایران و عراق در اسفندماه سال 1401 توافقی امنیتی برای خلع سلاح گروهک های کُرد تجزیه طلب امضا کردند که با عنوان توافقنامه امنیتی تهران-بغداد شناخته می شود.

جمهوری اسلامی ایران بار ها به طرف عراقی درباره فعالیت گروهک های تجزیه طلب در خطوط مرزی هشدار داده و از بغداد خواسته تدابیر لازم برای خلع سلاح این گروهک ها را اتخاذ نماید.

از جمله مفاد توافقنامه امنیتی تهران-بغداد می توان به خلع سلاح گروهک های کُرد تجزیه طلب، انتقال اعضای این گروهک ها به کمپ ها و دورکردن آنها از خطوط مرزی ایران و عراق اشاره کرد.

رسانه های عراقی پیشتر گزارش داده بودند که نیرو های امنیتی این کشور فرایند دور کردن این اعضای این گروهک ها از مرز ها را آغاز کرده اند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اقدام عراق برای ابطال گذرنامه تروریست های ضد ایرانی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اقدام عراق برای ابطال گذرنامه تروریست های ضد ایرانی"، کلیک کنید.