ادعای جنجال برانگیز مودی درباره گاندی

ادعای جنجال برانگیز مودی درباره گاندی

به گزارش اکسیبو اظهارات «نارندرا مودی»، نخست وزیر هند در مورد گاندی که در این کشور معروف به «پدر ملت» است، در مصاحبه ای با کانال خبری ای بی پی (ABP) که سه شنبه پخش شد، واکنش شدید سیاستمداران و رسانه های اجتماعی را برانگیخت. هند در حال حاضر در آخرین مرحله از انتخابات پارلمانی شش هفته ای است که در آن مودی به دنبال سومین دوره نخست وزیری است.

به نقل از اکسیبو مودی در بخشی از این مصاحبه که چهارشنبه در فضای مجازی وایرال شد، گفت: «مهاتما گاندی روح بزرگی در جهان بود. آیا در این 75 سال مسوولیت ما این نبود که جهان را از وجود مهاتما گاندی آگاه کنیم؟ هیچکس از او خبر نداشت. ببخشید، اما اولین باری که در دنیا درباره او کنجکاوی کرد، زمانی بود که فیلم «گاندی» ساخته شد.»

اشاره نخست وزیر هند به فیلم 1982 «گاندی» به کارگردانی ریچارد آتنبرو، فیلمساز بریتانیایی بود. این فیلم که موفق عمل کرد، هشت جایزه اسکار از جمله «بهترین فیلم» را به خود اختصاص داد. مودی گفت که مشارکت تاریخی گاندی با نلسون ماندلا، رهبر ضد آپارتاید آفریقای جنوبی و مارتین لوتر کینگ جونیور، رهبر حقوق مدنی آمریکا برابری می کند.

گاندی در سال 1948، اندکی پس از استقلال هند از بریتانیا به ضرب گلوله کشته شد. این ترور توسط یک ناسیونالیست هندو انجام شد که گاندی را مسوول تقسیم این کشور به هند و پاکستان دانست.

اظهارنظر مودی انتقاد بسیاری از گروه ها از جمله حزب مخالف «کنگره ملی هند» را برانگیخت که در خط مقدم مبارزات استقلال هند قرار داشت.

جیرام رامش، یکی از چهره های ارشد حزب کنگره ملی هند گفت مودی «میراث» مهاتما گاندی را تضعیف کرده است. او در پستی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: «نمی دانم نخست وزیر در حال کناره گیری، در کدام جهان زندگی می کند.»

پس از آن رسانه های اجتماعی مملو از پست هایی شد که به قدردانی از مهاتما گاندی در زمان حیات و پس از مرگش اشاره می کردند.

یکی از کاربران شبکه ایکس نوشت که گاندی از اوایل قرن بیستم یک نماد جهانی بوده است و «چند کشور بر اساس آرمان های او استقلال یافته اند.» او خاطرنشان کرد که گاندی در سال 1931 توسط مجله تایم به عنوان «شخص سال» معرفی شد و در همان سال توسط روزنامه آمریکایی «برلینگتون هاوک-آی» به عنوان «مردی که بیشترین گفت وگوها را در جهان به خود اختصاص داد» معرفی شد.

نخست وزیر هند در جریان مبارزات انتخاباتی پارلمانی این کشور جنجال های زیادی را به راه انداخته است. در ماه آوریل، مودی پس از اینکه مدعی شد که حزب کنگره ملی هند، ثروت کشور را بین «کسانی که فرزندان بیشتری دارند» تقسیم خواهد کرد، به «نفرت پراکنی» متهم شد. ظاهرا منظور مودی مسلمانان بودند.

مودی همچنین هفته گذشته، زمانی که گفت خدا او را برای یک «هدف» فرستاده، اعتراضی را در میان رهبران مخالف برانگیخت. راهول گاندی، رییس حزب کنگره و رقیب کلیدی مودی، به طعنه گفت که چرا خدا این نخست وزیر را صرفا برای کمک به میلیاردرهایی مانند گوتام ادانی و موکش امبانی انتخاب کرده است.

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ادعای جنجال برانگیز مودی درباره گاندی" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ادعای جنجال برانگیز مودی درباره گاندی"، کلیک کنید.