آیا ورزش در پیشگیری از سرطان پروستات موثر است؟

آیا ورزش در پیشگیری از سرطان پروستات موثر است؟

در سال های اخیر یکی از بحث برانگیزترین سوال ها در حوزه پژوهش سرطان این بوده است که آیا ورزش منظم می تواند جلوی برخی از انواع سرطان را بگیرد یا خیر.

به گزارش اکسیبو، پاسخ به این سوال دشوار و پیچیده است. اما بنابر گزارش نیویورک تایمز، پژوهشی که اخیرا در نشریه انگلیسی طب ورزش (Sports Medicine) منتشر شده است، نگاهی دارد به اینکه فعالیت جسمی منظم چه تاثیری روی خطر ابتلا به سرطان پروستات دارد.

در این پژوهش، داده های 57 هزار و 652 مرد سویدی در فاصله سال های 1982 تا 2019 جمع آوری شد. آنها در دست کم دو آزمون تندرستی شرکت کردند تا مشخص شود آیا احتمال ابتلا به سرطان در کسانی که تحرک بیشتری داشتند کمتر است یا خیر. یافته ها نشان داد که حدود یک درصد شرکت کنندگان به سرطان پروستات مبتلا شدند و کسانی که طی سال ها وضعیت تندرستی شان بهبود پیدا کرده بود 35 درصد کمتر احتمال داشت که به این بیماری مبتلا شوند.

این یافته ها همسو با پژوهش های اخیر در مورد ارتباط میان تندرستی و سرطان است. به عنوان مثال، بر اساس پژوهشی که در سال 2021 انجام شد، اگر تمام بزرگسالان در آمریکا دستورالعمل های فعالیت جسمی را رعایت کنند، شمار موارد ابتلا به سرطان حدود سه درصد یا 46 هزار مورد در سال کاهش پیدا می کند.

احتمال ابتلای مردان به سرطان پروستات پس از 50 سالگی افزایش پیدا می کند؛ و به نظر می رسد ارثی باشد. بر اساس برآورد انجمن سرطان آمریکا، از هر هشت مرد یک نفر به سرطان پروستات مبتلا می شود.

آزمایش های غربالگری بیشتر به معنای افزایش موارد تشخیص است، از جمله در مردانی که سرطان آن ها هرگز پیشرفت نخواهد کرد. گاهی ممکن است سلول های سرطانی تمام مدت عمر فرد در پروستات وجود داشته باشند و خطری ایجاد نکنند، شمار زیادی از مردان که آزمایش نمی شوند و علایمی ندارند شاید هرگز نفهمند که به سرطان پروستات مبتلا شده اند.

به گزارش ایندیپندنت، یافته های این پژوهش جدید نشان داد که میان تحرک جسمی و کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ارتباط وجود دارد. هنوز روشن نیست که این اتفاق چطور رخ می دهد، اما کارشناسان می گویند یک توضیح شاید این باشد که ورزش با تقویت سیستم ایمنی به شناسایی و نابودی سلول های سرطانی کمک می کند.

«نیل ام اینگر»، سرطان شناس و دانشمند حوزه پزشکی در مرکز سرطان «مموریال اسلوان کترینگ» می گوید: می دانیم که حتی یک دور ورزش به بدن کمک می کند سلول های ایمنی را وارد جریان خون کند. همچنین به افزایش سلول های ایمنی در بافت های درگیر سرطان کمک می کند.

متخصصان هنوز دقیق نمی دانند چه میزان و چه نوع ورزشی ممکن است اثربخش تر باشد. اما به افراد توصیه می شود 150 دقیقه در هفته یا 20 دقیقه در روز ورزش هوازی انجام دهند که پیاده روی سبک، دویدن آهسته یا وزنه زدن را شامل می شود.

پایان خبر اکسیبو

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا ورزش در پیشگیری از سرطان پروستات موثر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا ورزش در پیشگیری از سرطان پروستات موثر است؟"، کلیک کنید.