آسمان تا زمین تفاوت سلیقه تا موجودی بازار/ترجمه خوراک غالب ادبی دختران

در اکسیبو بخوانید؛

آسمان تا زمین تفاوت سلیقه تا موجودی بازار ترجمه خوراک غالب ادبی دختران

مدیر بازرگانی انتشارات مدرسه معتقد است به صورت ویژه برای دختران کم کار کرده ایم.

گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری اکسیبو، ونوس بهنود_ بررسی ها نشان می دهد خوراک ادبی مقبولی برای قشر دختران ایرانی فراهم نشده و ترجمه آثار نویسندگان خارجی تنها مامن دختران ایرانی است.

نهادهای تربیتی به مقوله تربیت صحیح دختران به دلیلنقش جدی و عمیق آن ها در تربیت نسل آینده جامعه تاکید دارند. تاکیدی که شک و تردیدی در آن نیست. اما برای تربیت فکری دختران چه کرده ایم. بررسی خبرنگار اکسیبو از بازار کتاب و کتبی که امروز توسط دختران دست به دست می شود، در فرصت سی و پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گویای غفلت جدی است. غفلتی که موجب شده تا سلیقه دختران در انتخاب کتاب به اندازه زمین تا آسمان با تولیدات ناشران فاصله بگیرد.

مسیول غرفه انتشارات محیی که کتب تالیفی ویژه کودکو نوجوان دارد در پاسخ به این سوال خبرنگار اکسیبو که برای دختران نوجوان چه کتابی دارد، گفت: کتاب های حوزه نوجوان اغلب بدون تفکیک جنسیتی و مناسب برای تمامی دختران و پسران است.

برخی کتاب ها مانند «یک جای کار ایراد داره» و «خانه قبلی، خانه بعدی» به دلیل تصویرگری دخترپسند بیشتر مورد توجه دختران است.

آسمان تا زمین تفاوت سلیقه تا موجودی بازار/ترجمه خوراک غالب ادبی دختران

سمیرا چوبداری افزود: کتاب های ما همه تالیفی و به همت فعالان موسسه منتظران منجی نوشته شده و محتوای اغلب کتاب ها از سخنرانی های خودشناسی و انسان شناسی استاد محمد شجاعی استفاده کرده است. مباحث صحبت های ایشان پیاده سازی و در قالب زبان کودک به شکل قصه آمده است.

وی اضافه کرد: دو کتاب ویژه نوجوان ما «خارج از چارچوب» برای نوجوانان بالای 11 سال و با موضوع طرح تعلقات دنیوی و «صدا زدم باران» با محتوای منجی خواهی تازه های نشر محیی هستند که با هدف تربیت فکری نوجوانان تالیف شده اند.

روشنک، قهرمان جدید دختران در سال های اخیر نمایشگاه کتاب همواره فرصتی برای بازبینی تولیدات حوزه کودک و نوجوان بوده و همواره این سوال را به وجود آورده که قهرمانان داستان های گروه سنی نوجوان ما چه کسانی هستند و چگونه می توان قهرمان بومی برای آن ها معرفی کرد تا قهرمان آن ور آبی برای نوجوانان حرف اول و آخر را نزند.

آسمان تا زمین تفاوت سلیقه تا موجودی بازار/ترجمه خوراک غالب ادبی دختران

نشر کمیکا که چندین سال است با معرفی ایلیا و یونا و چند قهرمان پسر دیگر به دنبال این است که از قصه های بومی و سنت های درون مرزی مدد گرفته و نقش سوپرمن و بتمن را در افکار نوجوانان کمتر کند، امسال اولین قهرمان دختر خود یعنی روشنک را به نوجوانان معرفی کرده است.

به گفته یکی از مسیولان غرفه کمیکا در نمایشگاه کتاب تهران، بعد از معرفی قهرمانان پسر، درخواست های مکرری از معرفی قهرمانان دختر مطرح می شد به همین دلیل روشنک را معرفی کردیم.

فاطمه شهاب الدین ادامه داد: روشنک قرار است با دوستان خود و قدرت های منحصر به فردی که دارد مردمیک روستا را از دست ملکه بدجنس و پسران او نجات دهد. دختران زیادی طرفدار ایلیا هستند و ما امسال کتابشخصیت روشنک را در نمایشگاه معرفی کردیم.

وی با تاکید به اینکه این کتاب در تابستان امسال وارد بازار می شود، اضافه کرد: از سال 96 قهرمانان ویژه نوجوانان را در نشر کمیکا معرفی کرده ایم و امسال اولین بار است که یک قهرمان دختر به جمع قهرمانان پسر اضافه می شود.

در عین حال که تازگی معرفی قهرمان دختر خود گویای غفلت ما در تربیت فکری نوجوانان دختر بوده است، مدیر بازرگانی انتشارات مدرسه با اذعان به این مسیله معتقد است به صورت ویژه برای دختران کم کار کرده ایم.

آسمان تا زمین تفاوت سلیقه تا موجودی بازار/ترجمه خوراک غالب ادبی دختران

محمد حسین محبت خواه تصریح کرد: دو مجموعه در انتشارات مدرسه ویژه دختران نوجوان طراحی شده که شامل «دختر ما» برنده جایزه کتاب سال رضوی با موضوع معرفی حضرت معصومه و مجموعه «ریحانه» که معرفی شخصیت های موثر زنان اسلامی به دختران است.

وی با تاکید به اینکه انتشارات مدرسه بیشتر در بحث تالیف فعالیت دارد تا ترجمه متذکر شد: مجموعه پرطرفدار ما با عنوان «من یک دخترم» است که در سه جلد در رابطه با آموزش مهارت های زندگی، برنامه ریزی درسی، راهکارهای موفقیت و مهارت نه گفتن و غیره است.

به گفته محبت خواه آینده جامعه ما در دست دختران است و هر قدر بتوانیم قوی تر کار کنیم تاثیرات آن را خواهیم دید. این در حالی است که کتاب ها به تفکیک جنسیتی و توجه ویژه به دختران چندان در بازار موجود نیست و در زمینه های مهارت های زندگی توجه و تمرکز به دخترها وجود ندارد.

مدیر بازرگانی انتشارات مدرسه در کنار مباحث علمی  و فرهنگی ما نیازمند توجه به مهارت های زندگی، زیست اجتماعی و مهارت هایی که بتواند به دختران کمک کند تا در آینده زنان موثری باشند، ضروری است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آسمان تا زمین تفاوت سلیقه تا موجودی بازار/ترجمه خوراک غالب ادبی دختران" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آسمان تا زمین تفاوت سلیقه تا موجودی بازار/ترجمه خوراک غالب ادبی دختران"، کلیک کنید.